Unia polsko-litewska. Wybór czy konieczność?

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2019 16:42
Audycję poświęciliśmy Unii Lubelskiej, która z dwóch równorzędnych państw tworzyła jedną z największych potęg europejskich - Rzeczpospolitą Obojga Narodów.
Audio
  • Unia polsko-litewska. Wybór czy konieczność? (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Jan Matejko Unia Lubelska
Jan Matejko "Unia Lubelska"Foto: Wikimedia Commons/domena publiczna
450. rocznica zawarcia Unii Lubelskiej - zobacz serwis specjalny

Dokładnie 1 lipca mija 450 lat od podpisania Unii polsko-litewskiej, ratyfikowanej przez króla trzy dni później. Była ona bez wątpienia odpowiedzią na zewnętrzne zagrożenie, głównie moskiewskie.

Na ile szansa i nadzieje jakie z nią wiązano zostały zrealizowane? Kto i dlaczego zyskał na Unii, a kto stracił? Czy z perspektywy czasu, po 450 latach od jej podpisania, możemy powiedzieć, że Unia wpłynęła na późniejsze relacje polsko-litewskie?

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadził: Wacław Holewiński

Goście: dr. Oskar Kanecki i prof. Andrzej Gil

Data emisji: 1.07.2019

Godzina emisji: 17.30

mko/pg

Czytaj także

Paweł Smoleński: historia Polski mogłaby być kanwą serialu "Gra o Tron"

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2019 12:07
- To jest rzecz tak niesłychanie żywa, pełna przygód i interesująca, że po lekturze można dojść do wniosku, że historia Polski to naprawdę jest towar eksportowy i nauczyć się tego, że ten kawałek między Odrą a Bugiem to było miejsce szalenie ciekawe i niewiarygodmie wręcz europejskie - mówił w Dwójce reportażysta o książce "Władcy Polski".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Where is Poland?". Zabory oczami cudzoziemca

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2019 10:00
- Natrafiliśmy na zapomnianą książkę o Polsce Georga Brandesa, duńskiego pisarza i krytyka, i to on jest naszym przewodnikiem przez ostatnie trzy dekady rozbiorów – mówił Patryk Zakrzewski, współtwórca serwisu internetowego "Where is Poland?".
rozwiń zwiń