X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Batman. 80 lat osobistej walki superbohatera ze złem

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2019 18:22
- Opowieść o narodzinach postaci Batmana była wielokrotnie powtarzana w całej wieloletniej jego historii i jest nadal niezmienna: mały Bruce Wayne jest świadkiem, jak uliczny złodziejaszek zabija jego rodziców i przysięga zemstę wszystkim złoczyńcom świata. Odreagowanie dziecięcej traumy jest więc rdzeniem powstania mitycznej postaci superbohatera - mówił w Dwójce krytyk filmowy Jakub Demiańczuk.
Audio
  • Batman ma już 80 lat (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: shutterstock/Keith Homan

W audycji "O wszystkim z kulturą" rozmawialiśmy o postaci legendarnego Batmana, który w tym roku obchodzi swój jubileusz. Batman został stworzony na fali sukcesu Supermana, dość szybko jednak znalazł się wśród najpopularniejszych superbohaterów. Pierwotnie utożsamiał intelekt, dyscyplinę i sprawiedliwość, z czasem jednak w jego postaci pojawiało się coraz więcej mroku. 

- Batman jest przeciwieństwem Supermena, przybysza z komosu wychowanego w rodzinie zwyczajnych Amerykanów. Supermen walczy ze złem z pobudek altruistycznych. Batman jest mu podobny w tym, że walczy po dobrej stronie, ale jest mroczny, posępny i chowa się w cieniu - zauważył Jakub Demiańczuk.

Goście audycji zgodzili się co do tego, że postawa i źródła osobistej walki Batmana ze złem tkwią w tym, że idzie mu o sprawiedliwość. Ogromna popularność tej postaci bierze się stąd, że zasadą jej działania jest wyrównywanie krzywd wówczas, gdy aparat państwowy nie daje sobie z tym rady.

Drugim istotnym elementem mitu Batmana jest przebranie nietoperza. - Podobnie, jak w wypadku traumy wynikającej z tragicznej śmierci rodziców, chodzi tu o przełamanie dziecięcego strachu wobec nocnych zwierząt symbolizujących nachodzącą śmierć – stwierdził Michał Chudoliński.

Dlaczego legenda Batmana jest uważana za mit ocalałego żałobnika, mrocznego rycerza, który swoimi czynami ma inspirować odbiorcę do bycia lepszym? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Michał Nowak

Goście: Michał Chudoliński (krytyk komiksowy i filmowy, korespondent "The comics jorunal") oraz Jakub Demiańczuk (krytyk filmowy)

Data emisji: 17.07.2019

Godzina emisji: 17.30

mko/am

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak