X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jan Ekier i jego fascynacja Chopinem

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2019 19:00
W audycji "O wszystkim z kulturą" słuchaliśmy opowieści cenionego polskiego pianisty i profesora sztuk muzycznych, przeplatanych fragmentami wykonywanych przez niego utworów Fryderyka Chopina.
Audio
  • Jan Ekier i fascynacja Chopinem (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Jan Ekier
Jan EkierFoto: PAP/Maciej Kłoś

Profesor Jan Ekier – polski pianista, kompozytor i pedagog. Jego pierwsze wspomnienia związane z muzyką to pozytywka, którą dostał od dziadka. Już jako mały chłopiec potrafił zatrzymać ją we właściwym miejscu  na końcu frazy. W jego towarzystwie wędrowaliśmy po radiowych archiwach, by poznać historię młodości artysty, a także jego dzieje w czasach okupacji i późniejszą aktywność na polskiej scenie muzycznej.

Jan Ekier był znany przede wszystkim ze względu na swoją działalność związaną z Fryderykiem Chopinem. Jak wspomina, miłość do kompozytora zrodziła się, kiedy jako uczeń szkoły podstawowej został nagrodzony za najlepsze wyniki w nauce tomikiem kompozycji tego twórcy. Przez długi czas się z nim nie rozstawał. W 1937 roku, jak twierdzi, "przez przypadek" wziął udział w konkursie chopinowskim, zaś po wojnie dziewięciokrotnie zasiadał w jego jury. Po roku 1949 rozpoczął również działalność edytorską i został redaktorem naczelnym Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina, którego celem jest publikacja wszystkich kompozycji tego twórcy w ich oryginalnym kształcie. W audycji słuchaliśmy tych niezwykle barwnych opowieści Profesora.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadzi: Milena Gąsienica

Data emisji: 23.08.2019

Godzina emisji: 17.30

am/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Jan Ekier: prawda w dziełach Chopina

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2017 13:00
rozwiń zwiń