REKLAMA

Geneza powieści "Sowa, córka piekarza" Marka Hłaski

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2019 18:00
W audycji "O wszystkim z kulturą" rozmawialiśmy o głównych wątkach tej książki i o jej miejscu w twórczości Hłaski. Gośćmi programu byli prof. Piotr Weiser - historyk kultury, autor książki "To nie ja wymyśliłem ten kraj. Izrael Hłaski" oraz dr Bartłomiej Krupa z Instytutu Badan Literackich PAN - literaturoznawca i historyk.
Audio
  • Geneza powieści "Sowa, córki piekarza" Marka Hłaski (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Sowa córka piekarza
"Sowa córka piekarza"Foto: Mat. promocyjne

malecki grzegorz okładka 1200.jpg
"Sowa córka piekarza". Marek Hłasko wraca do swojego dzieciństwa i młodości

"Dano ci życie, które jest tylko opowieścią, ale to twoja sprawa, jak ty ją opowiesz i czy umrzesz pełen dni" - pisze Marek Hłasko w książce "Sowa, córka piekarza". Powieść ukazuje się na początku 1968 roku, wydana przez Księgarnię Polską w Paryżu. Ponad rok później w czerwcu 1969 roku Marek Hłasko umiera. Ma zaledwie 35 lat.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadziła: Dorota Gacek

Data emisji: 4.11.2019

Godzina emisji: 17.30

am/bch

Czytaj także

Marek Hłasko. Proza sięgająca po fundamentalne doświadczenia

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2019 16:02
- Proza Hłaski się obroniła, nie uległa przedawnieniu. Budował tkankę literacką na własnej biografii, ale nie przenosił jej dosłownie. Pisał o swoich czasach, o ludziach, wykorzystując swoje osobiste doświadczenia. Ale głębasza warstwa jego prozy sięga do rzeczy ostatecznych, tak jak śmierć, miłość, wiara a nawet Bóg – mówiła w Dwójce Monika Malessa-Drohomirecka.
rozwiń zwiń