Świerk, kolędnicy, karp. Skąd świąteczne tradycje?

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2019 10:00
Skąd karp na polskich stołach? Jakie zupy pojawiają się na wigilijnej kolacji i dlaczego monarchowie starali się uniknąć koronacji w Boże Narodzenie - Sławomir Koper autor książki "Święta po polsku" tłumaczył w programie "O wszystkim z kulturą".
Audio
  • Sławomir Koper o pochodzeniu bożonarodzeniowych tradycji (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Książka Święta po polsku
Książka "Święta po polsku"Foto: Mat. prasowe

Jak przypominał gość Dwójki, karp na polskich stołach świątecznych gościł już na początku XX wieku. - Była to wtedy domena uboższej inteligencji i środowiska robotników. 

- Nikt nie jadł karpia smażonego, to bardziej był karp duszony w szarym sosie – tłumaczył Sławomir Koper, dodając, że ekspansja karpia na większą skalę pojawiła się w Polsce po wojnie.

Jaką genezę ma tradycja kolędników? Jakie zupy pojawiają się na wigilijnym stole? Kto rozdaje prezenty: aniołek, gwiazdor, św. Mikołaj? W audycji również o tragicznych wydarzeniach z historii Polski związanych ze świątecznym czasem. 

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Małgorzata Szymankiewicz

Gość: Sławomir Koper (pisarz, publicysta, autor książek historycznych) 

Data emisji: 18.12.2019

Godzina emisji: 17.30


Czytaj także

Jak przeżyć Święta i nie zwariować?

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2019 12:37
Każdy czeka na Święta, ale jednocześnie dla większości z nas jest to najbardziej stresujący okres w roku. Jak cieszyć się tym czasem? Jak dostrzec to, co w Świętach najważniejsze? 
rozwiń zwiń