Małgorzata Szumowska: to nie jest film, który daje od razu odpowiedź

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2021 22:00
- Spodobała mi się postać małego człowieka z łóżkiem, który wchodzi do różnych domów i jest świadkiem tego co się w nich dzieje. Jest zagadką, ale jednocześnie daje ludziom chwilę wytchnienia - mówiła w Dwójce Małgorzata Szumowska, reżyserka filmu "Śniegu już nigdy nie będzie".
Małgorzata Szumowska
Małgorzata SzumowskaFoto: Shutterstock/Cineberg

Posłuchaj
28:27 O wszystkim z kulturą film Śniegu już nigdy nie będzie godz. 17.30 4.06.2021.mp3 Rozmowa o filmie "Śniegu już nigdy nie będzie" (Dwójka/O wszystkim z kulturą)

 

"Śniegu już nigdy nie będzie" to tegoroczny polski kandydat do Oskara, pokazywany już na festiwalu filmowym w Wenecji. Za historię odpowiadają Małgorzata Szumowska i Michał Englert. Bohaterowie filmu są majętni, ale towarzyszy im chłód emocjonalny.

- Zaczęło się od naszego wspólnego znajomego, masażysty. Wtedy przyszedł mi do głowy pomysł na fabułę. We współczesnym świecie masażysta ma jakąś tajemną wiedzę, w pewnym sensie bardzo intymną. Jest powiernikiem, bo ciało nim jest. Rezonuje na wszystkie nasze stresy i przeżycia. To jest aspekt duszy i ciała, zawsze bardzo ciekawy - mówił w audycji Michał Englert, operator filmowy i współtwórca scenariusza.


oskary1200.jpg
"Śniegu już nigdy nie będzie" polskim kandydatem do Oscara 2021

W "Śniegu już nigdy nie będzie" zagrał Alec Utgoff aktor ukraiński znany już dobrze widzom na świecie, m.in. z serialu „Stranger things”. W filmie Małgorzaty Szumowskiej gra postać Żeni, masażysty, o którym widz nic nie wie. W obsadzie, obok Aleca Utgoffa, znalazło się znakomite grono cenionych polskich aktorek i aktorów: Agata Kulesza, Maja Ostaszewska, Weronika Rosati, Katarzyna Figura, Andrzej Chyra, Łukasz Simlat i Krzysztof Czeczot.

- Michał i Małgośka lubią obsadzać mnie w rolach takich trochę wariatek. Ja się lubię zmieniać do postaci, tutaj zgodziłam się i przyciemnić włosy, i zrobić sobie trwałą, z której potem miesiącami nie mogłam wyjść - żartowała Maja Ostaszewska. - Siłą tego filmu jest różnorodność postaci.

Zobacz także:

"Jeden gniewny człowiek" w kinach. Adamski: coś więcej niż typowy film ze Stathamem

"Seksmisja" - kultowa komedia

Duet Małgorzata Szumowska i Michał Englert prezentuje w filmie typowe dla siebie poczucie humoru i autorską interpretację funkcjonowania klasy średniej. Pierwotnie miał mieć tytuł "Wonder Żenia", ewentualnie "Masażysta". Jest satyryczną opowieścią na pograniczu magii i realizmu, zabiera widza w wyjątkową podróż w głąb samego siebie.

- Chcieliśmy zmierzyć się z poetyką snu, czegoś, co dzieje się w podświadomości. Odnosimy się też do filmów znanych, takich, na których wyrośliśmy, np. wyraźny jest u nas cytat z filmu "Stalker", w którym tytułowy bohater także przenosi widza do miejsca, w którym miały się spełniać wszystkie pragnienia. Takie tajemnice są dla filmowca zawsze najbardziej interesujące - opowiadał Michał Englert.


[Oficjalny zwiastun, źródło: YouTube KinoŚwiatPL]

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Beata Kwiatkowska

Goście: Małgorzata Szumowska, Michał Englert, Maja Ostaszewska, Weronika Rosati, Katarzyna Figura, Andrzej Hyra

Data emisji: 4.06.2021

Godzina emisji: 17.30

Czytaj także

Małgorzata Szumowska. Płeć reżysera ma znaczenie?

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2015 13:40
- Naprawdę jestem w szoku, że ze względu na płeć ktoś może nie podchodzić do mnie serio - przyznaje Małgorzata Szumowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kino Małgorzaty Szumowskiej. "Wymyka się prostej klasyfikacji"

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2018 15:11
- Małgorzata Szumowska jest autorką bardzo europejską. Kiedy na ekranach pojawiły się "33 sceny z życia" w polskiej kinematografii dominowało kino moralnego niepokoju i pocieszne bajki o ludziach. Ona złamała ten schemat - mówił Sebastian Smoliński, krytyk filmowy.
rozwiń zwiń