"Wybuch II wojny światowej był nieunikniony"

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2021 20:00
- Hitler dążył do wojny za wszelką cenę, chciał jej już w roku 1938. Udało się ten moment odsunąć, Polska próbowała grać na czas. Ale to nie zmieniło tego scenariusza, wybuch wojny nie zależał od polskiej polityki, za wojnę odpowiedzialne są mocarstwa, a w pierwszym rzędzie Niemcy - mówił na antenie Dwójki Krzysztof Rak, historyk i filozof.
Wojsko polskie, defilada 1937 rok
Wojsko polskie, defilada 1937 rokFoto: NAC

W audycji rozmawialiśmy z Krzysztofem Rakiem, autorem głośnej ostatnio książki o polityce zagranicznej II RP w latach trzydziestych. Historycy obecnie coraz częściej spierają się o to, co się wydarzyło przed 1 września 1939 roku. 


Posłuchaj
59:02 2021_09_01 17_28_35_PR2_O_wszystkim_z_kultura.mp3 "Wybuch II wojny światowej był nieunikniony" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

Według gościa Dwójki niemożliwe było to, aby zapobiec wybuchowi II wojny światowej, mimo że Józef Piłsudski na przełomie lat 20. i 30. starał się wzmocnić pozycję międzynarodową Polski. - Nasz kraj nie był mocarstwem, nie liczył się szczególnie na arenie międzynarodowej. Piłsudski wszedł w pewną dyplomatyczną grę z Niemcami i Sowietami, przyniosło to wzrost pozycji Polski, która zaczęła się w tych grach liczyć. Druga połowa lat 30. jest złotym okresem polskiej polityki zagranicznej - podkreślił.

Krzysztof Rak mówił również, że od roku 1935 różnica potencjałów Polski i naszych sąsiadów zaczęła rosnąć bardzo na naszą niekorzyść. - Po śmierci Piłsudskiego nie było osoby z podobnym autorytetem, szybko doszło do dekompozycji obozu władzy, prezydent Mościcki i marszałek Rydz-Śmigły nie mieli tak silnego poparcia wśród społeczeństwa - dodał.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Michał Szułdrzyński

Gość: dr Krzysztof Rak (historyk i filozof, autor książki "Piłsudski między Stalinem i Hitlerem")

Data emisji: 1.09.2021

Godzina emisji: 17.30

mo


Czytaj także

A. Łada: niemieccy politycy są świadomi polsko-niemieckiej historii

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 19:24
- Zadaniem dla Niemiec oraz Polski jest to, żeby umiejętnie pokazywać polską historię i wspólnie wyciągać z niej wnioski na przyszłość - mówi dr Agnieszka Łada z Instytutu Spraw Publicznych. Jak wielu Niemców uznaje wydarzenia z 1 września 1939 roku za brutalną napaść na Polskę?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Relacje niemiecko-rosyjskie. Michałowski: przypomina mi to pakt Ribbentrop-Mołotow

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2021 15:06
- Przypomina mi to trochę most z 1939 roku Ribbentrop-Mołotow. Oni także się tak najpierw szanowali, później zażynali a ofiarą padła Polska. U pana prezydenta Niemiec nie wybrzmiało, że cała Europa padła ofiarą tych dwóch hegemonów - powiedział o relacjach Niemców z Rosją w kontekście wypowiedzi Franka Steinmeiera Andrzej Michałowski, opozycjonista z czasów PRL. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli także Andrzej Rozpłochowski i Jan Rulewski.
rozwiń zwiń