REKLAMA

Boże Narodzenie. Uwielbiane... przez biznes

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2021 19:10
- Jest taki czas w roku, w którym jesteśmy ze sobą, budujemy i umacniamy rodzinę, wiarę rozumianą jako tradycję, którą przekazujemy dalej, niezależnie od tego czy na danym etapie mamy silne emocje religijne czy mniejsze - gościem audycji "O wszystkim z kulturą" dzień przed wigilią Bożego Narodzenia był Tomasz Terlikowski, dziennikarz, filozof, publicysta i pisarz, z którym rozmawialiśmy o naturze nadchodzących świąt we współczesnym świecie. 
W audycji zastanawiać będziemy się, czy dzisiejsze Boże Narodzenie to święto duchowe czy twór popkultury
W audycji zastanawiać będziemy się, czy dzisiejsze Boże Narodzenie to święto duchowe czy twór popkulturyFoto: Hadrian/Shutterstock
  • Boże Narodzenie stało się elementem popkultury przez co gubi wymiar religijny.
  • Także w krajach niechrześcijańskich pojawiają się marketingowe symbole świąt: renifery, choinki, krasnale.
  • Zwrot ku dzieciom w czasie świętowania pomaga w podtrzymaniu przywiązania do tradycji.

Religijny kanon obchodzenia Bożego Narodzenia wszedł do kultury jako element niereligijnej tradycji – popkultury i marketingu. Traktowany jest dziś podobnie jak Black Friday, Walentynki czy Halloween. - To samo przydarzyło się świętom Bożego Narodzenia i stały się gigantyczną okazją do sprzedaży i konsumpcji, co samo w sobie nie ma nic złego - zaznaczył publicysta. - Bardzo szybko zaczęły się sekularyzować. Globalny biznes takie święta uwielbia, bo są ludziom bardzo bliskie.

Nie tylko dla chrześcijan

Dziś choinki, renifery czy krasnale w czerwonych czapkach znajdziemy powszechnie w Izraelu, a nawet w krajach arabskich, którym z chrześcijaństwem bynajmniej nie jest po drodze. - Jest to święto wszędzie i w tym znaczeniu jest trochę ofiarą własnego sukcesu - tłumaczył nasz gość. - W tym sensie, żeby mogło docierać do wszystkich, stać się własnością wszystkich, musi stracić swój jednoznacznie religijny wymiar. 

Dzieci podtrzymują tradycję

W tradycji żydowskiej większość świąt adresowana jest do dzieci. Podobnie jak Boże Narodzenie. Celem jest zaszczepienie w kolejnych pokoleniach przywiązania do tradycji. Wiążą się z tym długie rozmowy z najmłodszymi, a także podarki. - Wszystkie te zwyczaje mają stać murem wokół rodziny. Mają przypomnieć, że nie jesteśmy niewolnikami pracy, chociaż ona jest potrzebna - mówił Tomasz Terlikowski. - Nie jesteśmy niewolnikami pogoni za pieniądzem.


Posłuchaj
27:37 O wszystkim z kulturą Dwójka 23 grudzień 2021 17_31_16.mp3 Rozmowa z Tomaszem Terlikowskim o świętowaniu Bożego Narodzenia (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

Polskie świętowanie Bożego Narodzenia łączy wiele elementów tradycji ogólnoeuropejskich ze zwyczajami i symbolami rodzimymi. Typowo polskim zwyczajem, znanym jeszcze tylko na Litwie i Białorusi, jest dzielenie się opłatkiem, wypiekanym z mąki i wody. Do końca nie wiadomo, skąd wziął się ten zwyczaj. Etnografowie przypuszczają, że ma korzenie w starochrześcijańskim rytuale dzielenia się pieczywem ofiarnym.

Zwyczaje i sposoby świętowania zmieniają się jednak z biegiem lat. Niektóre tradycje odchodzą do lamusa, niektóre ewoluują, pojawiają się też nowe sposoby świętowania.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Michał Szułdrzyński

Gość: Tomasz Terlikowski (dziennikarz, filozof, publicysta i pisarz)

Data emisji: 23.12.2021

Godzina emisji: 17.30

Czytaj także

Jedna Wigilia i tysiące wigilii

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2021 00:00
We współczesnych formach świętowania czas ulega rozprężeniu. Kiedy w tradycyjnej kulturze polskiej okres Bożego Narodzenia wyznaczano od 24 grudnia do święta Trzech Króli, tak obecnie rozszerzył się on na kilka tygodni przed Wigilią, znajdując swój początek wśród pierwszych czekoladowych mikołajów w supermarkecie.
rozwiń zwiń