REKLAMA

Adriana Prodeus: Greta Garbo zmieniła styl gry aktorskiej

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2022 18:00
- Tak naprawdę nie zdążyła za dużo pograć w kinie niemym, ponieważ po jej przyjeździe do Stanów powstawały już filmy dźwiękowe i chcąc nie chcąc musiała w to wejść. Jej jedynym niemym obrazem, który po latach wciąż cieszy się uznaniem, jest "Gösta Berlings saga" (polski tytuł "Gdy zmysły grają") w reżyserii Mauritza Stillera - mówiła w audycji "O wszystkim z kulturą" Adriana Prodeus.
Greta Garbo
Greta GarboFoto: PAP/DPA/united archives

Najbardziej tajemnicza gwiazda Hollywood

Greta Garbo (1905-1990) panowała w Hollywood jak żadna inna władczyni, a karierę zakończyła na własnych warunkach i w chwili, o której sama zadecydowała. To czyni ją jeszcze bardziej fascynującą. Postać ikony kina przypomnieliśmy w audycji w związku z ukazaniem się niedawno w Polsce książki "Garbo. Najbardziej tajemnicza gwiazda Hollywood" Roberta Gottlieba. 

- Louis Mayer, współzałożyciel wytwórni MGM i odkrywca Grety Garbo dla amerykańskiego przemysłu filmowego doskonale wiedział, że produkcje kinowe powinny się czymś charakteryzować. Inny był preferowany typ urody kobiecej w Warnerze, a inny w MGM. Garbo stała się największym symbolem MGM właśnie jako taka eteryczna, trochę nieziemska, niezwykła gwiazda. Wzorowano też na niej wizerunek innych gwiazd tej wytwórni. Tak było np. z Jane Crawford czy Normą Shearer. Natomiast żadna z tych postaci swoją legendą i wizerunkiem nie dorównała Grecie Garbo - podkreślał Piotr Gociek.

Z reklamy na wielki ekran

Greta Lovisa Gustafsson - bo tak się naprawdę nazywała - wychowała się w Sztokholmie w ubogiej rodzinie. Kiedy zmarł jej ojciec, warunki jeszcze się pogorszyły i 13-letnia dziewczyna musiała przerwać naukę i zacząć pracować. Była pomocnicą u fryzjera i ekspedientką w domu towarowym, dla którego wystąpiła w sesji fotograficznej kapeluszy, a następnie w filmie reklamowym wyświetlanym w kinach. Dzięki temu zainteresowała się aktorstwem i zaczęła się uczyć w Królewskiej Szkole Teatralnej.

Do najważniejszych filmów Grety Garbo należą: "Mata Hari" (1931), "Ludzie w hotelu" (1932), "Królowa Krystyna" (1933), "Anna Karenina" (1935), "Dama kameliowa" (1936). Większość z nich była wielkimi kasowymi hitami.


Posłuchaj
28:41 Dwójka owzk 20.12.2022.mp3 Greta Garbo - najbardziej tajemnicza gwiazda Hollywood (O wszystkim z kulturą/Dwójka) 

Natomiast kolejne: "Pani Walewska" (1937) i "Dwulicowa kobieta" (1941) okazały się porażkami i skłoniły Garbo do porzucenia pracy, mimo że pomiędzy nimi była jeszcze bardzo udana produkcja "Ninoczka" (1939) - jedna z nielicznych komedii, w których Garbo wystąpiła.

Greta, co nie chciała Oscara

Rola w komedii "Dwulicowa kobieta" była ostatnią w karierze Grety Garbo. Aktorka w wieku 36 lat postanowiła przejść na emeryturę - odseparowała się od ludzi, nie pokazywała publicznie, nie udzielała wywiadów. W 1955 roku Akademia Filmowa przyznała jej honorowego Oscara, którego aktorka nie odebrała. Greta Garbo wystąpiła w 29 filmach.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzili: Piotr GociekAdriana Prodeus 

Data emisji: 20.12.2022

Godzina emisji: 17.30

mo/pg/kor

Czytaj także

"Zadowolony pracownik" w filmowym obiektywie

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2022 18:55
- Przyglądanie się ludziom pracy jest właściwie tak stare jak kino (...), a dzisiaj zainteresowanie pracą jest bardzo żywe - mówiła w filmowym wydaniu audycji "O wszystkim z kulturą" Adriana Prodeus.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Gociek: to bardziej film Guillermo del Toro niż "Pinokio"

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2022 18:35
- Film jest reklamowany jako "Guillermo del Toro: Pinokio". Po obejrzeniu go myślę, że te literki w nazwisku reżysera mogłyby być jeszcze większe. Nawet zanotowałem sobie, podśmiewając się, że to taki Pinokio w Labiryncie Fauna - mówił w audycji "O wszystkim z kulturą" Piotr Gociek o najnowszej adaptacji klasycznej baśni Carla Collodiego.
rozwiń zwiń