X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Skąd się biorą wileńscy cymbaliści

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2014 18:00
- Pieniądze Polaków są na Zachodzie, ale ich dusza na Wschodzie - podkreślał Maciej Karpuk ze Stowarzyszenia Zacheusz z Ełku, który poprowadził warsztaty gry na cymbałach wileńskich na festiwalu "Z wiejskiego podwórza" w Czeremsze.
Audio
  • Skąd się biorą wileńscy cymbaliści (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Wileńska starówka
Wileńska starówkaFoto: Wikipedia/CC/Albert040397

- Cymbały wileńskie to tradycja Polaków żyjących przed wojną w Wilnie lub jego okolicy - opowiadał bohater reportażu Barbary Schabowskiej. Po wojnie wielu z nich przeniosło się oczywiście na teren obecnej Polski, zabierając ze sobą także cymbały. Trafiły one więc do północno-wschodniej części kraju, ale też zawędrowały do Szczecina - mówił z wyraźną dumą.

Maciej Karpiuk wyjaśnił, że cymbały wileńskie są mniejsze i prostsze na przykład od węgierskich, ale do muyzyku ludowej absolutnie wystatczają. Gry na nich uczy się zresztą bez użycia nut. Co ciekawe, w Ełku nie jest to rzadki instrument. Po wojnie zamieszkał tu Pan Wacław Kułakowski, msitrz cymbałów wileńskich. - Pewnego dnia przyszli do niego rodzice dziewczynki, proponując aby ją uczył i oferując w zamian mleko czy jajka. Wkrótce pojawiło się dwóch chłopców, itd. - wspominał nasz bohater, który mieszkal wtedy 200 metrów od mistrza - Pan Wacław wykształcił okolo 30 uczniów i tak narodzia się jego szkoła cymbalistów wileńskich w Ełku.

A skąd biorą się same instrumenty? Jaka jest ich specyfika i jak wygląda nauka gry? Zachęcamy do wysłuchania reprotażu Basii Schabowskiej, wyemitowanego w cyklu "Kwadrans bez muzyki".

mm

Zobacz więcej na temat: MUZYKA warsztaty
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gra w kapsle na miarę XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2014 10:00
- Młodzi uczestnicy warsztatów najpierw zdobywali wiedzę na temat dawnych gier podwórkowych, żeby finalnie zagrać w nie z wykorzystaniem systemów czułych na ruch i światło - o projekcie BUUM mówili w Dwójce organizatorzy Edyta Ołdak i Paweł Heppner.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opolskie Penelopy opowiadają swoje historie

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2014 11:00
- Byłam zaskoczona, jak ten antyczny mit jest obecny w ludziach, którzy tu mieszkają. Jak jest aktualny, ważny i przejmujący - mówiła reżyserka Joanna Grabowiecka, która poprowadziła w Opolu warsztaty "Być jak Penelopa". To część polskiej odsłony międzynarodowego projektu "Spotkanie Odyseja".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radiowy spacer po Żiżkowie

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2014 23:30
Po robotniczej dzielnicy Pragi, której nazwa pochodzi od czeskiego bohatera narodowego Jana Žižki, w "Kwadransie bez muzyki" oprowadzał nas Pavel Trojan, filolog i przewodnik miejski.
rozwiń zwiń