Czego poetka uczy się z "Rygwedy"?

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2014 16:00
Po latach pisania do szuflady wybitna orientalistka zdecydowała się na niezwykły literacki debiut. Profesor Joanna Jurewicz była gościem Dwójki.
Audio
  • Czego poetka uczy się z "Rygwedy"? (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Manuskrypt zapisany w sanskrycie
Manuskrypt zapisany w sanskrycieFoto: Wikimedia/cc

Znawczyni literatury pisanej w sanskrycie i autorka przekładów wielu hymnów prastarej "Rygwedy" opublikowała własny tom poetycki "Róża". - Sporo nauczyłam się od wieszczów z XIII wieku przed naszą erą - podkreśliła Joanna Jurewicz. - To była poezja oralna, więc musiała być zwięzła w formie, a jednocześnie zdolna do pokazywania rozbudowanych, skomplikowanych obrazów - wyjaśniła.

Choć poezję i naukę nasz gość uważa za światy odległe, podkreśla zarazem, iż w gruncie rzeczy chodzi w nich o to samo - o komunikację z odbiorcą, o stworzenie intersubiektywnego przekazu. Oczywiście ten cel osiągany jest diametralnie odmiennymi środkami. - Dla studentów jestem bezlitosna: zabraniam im stosowania jakichkolwiek metafor i wieloznaczności - podkreśliła.

Profesor Joanna Jurewicz mówiła też o swoich słynnych przodkach oraz o upiorach Indii i Europy.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki
Przygotował:
Anna Lisiecka
Gość:
profesor Joanna Jurewicz (orientalistka i poetka)
Data emisji:
17.12.2014
Godzina emisji:
15.00

mm/mc

Czytaj także

Czy w Polsce wstyd być poetą?

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2014 19:00
Rok temu Krystyna Dąbrowska otrzymała prestiżową Nagrodę Kościelskich i lukratywną Nagrodę im. Szymborskiej. - W internecie polał się jad zawiści - wspominała.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Tańce barokowe zrozumiałam dzięki Indiom"

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2014 17:00
- W barokowym tańcu każdy szczegół jest przepięknie wyrzeźbiony, ale malutki - mówiła Romana Agnel, wybitna znawczyni tańca dawnego.
rozwiń zwiń