W grudniu w Europie niewiele się działo

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2014 13:00
– Było zimno i ciemno, świece i pochodnie kosztowały, więcej więc spano i rozmyślano, niż działano – mówił Włodzimierz Kalicki, autor książki "Zdarzyło się".
Audio
  • W grudniu w Europie niewiele się działo (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Obraz Alberta Josepha Moorea Beads. Połączenie zimowej aury i okresu przedświątecznego w Europie czyniło z każdego grudnia dość leniwy czas
Obraz Alberta Josepha Moore'a "Beads". Połączenie zimowej aury i okresu przedświątecznego w Europie czyniło z każdego grudnia dość leniwy czasFoto: Wikimedia/cc

– Moja perspektywa w tej książce jest przede wszystkim europocentryczna. Gdy poszukiwałem zdarzeń w okolicach Świąt i Nowego Roku, zauważyłem, jak mało wydarzyło się wtedy w historii kontynentu – opowiadał dziennikarz.

W chrześcijańskiej Europie czas przed końcem roku był od wieków okresem wyciszenia i refleksji, a także spowolnienia cywilizacyjnego. Włodzimierz Kalicki zwrócił uwagę, że było to spowodowane tak prozaicznymi względami, jak choćby koszty oświetlenia.

Jednak to właśnie pejzaż pokrytego śniegiem lasu i pewien zimowy spacer w 1938 r. stały się początkiem tego, co kilka lat później ukazało się światu pod postacią bomby atomowej.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki
Prowadzenie: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Goście: Włodzimierz Kalicki

Data emisji: 29.12.2014
Godzina emisji: 15.00
mc/mm

Czytaj także

"Na białych Polaków obława", czyli historia wojny z sowietami

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2014 11:00
- Komuniści zakładali, że dla zbudowania idealnego komunistycznego społeczeństwa konieczne jest pozbycie się niepotrzebnych warstw społecznych - mówił w "Spotkaniach po zmroku" Grzegorz Motyka, autor książki "Na białych Polaków obława. Wojska NKWD w walce z polskim podziemiem 1944-1953".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Książka Historyczna Roku. Nie brakuje białych plam w XX-wiecznej historii Polski

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2014 09:00
- Zaskoczeniem dla nas była np. książka Jaskułowskiego poświęcona współpracy polskiej bezpieki ze Stasi - mówił w Dwójce Antoni Dudek, juror konkursu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Edward Gierek - mit PRL i Dyzma polskiej polityki

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2014 16:00
- Znał się dosyć na górnictwie, bo pracował w kopalni, ale właściwie nic nie pojmował z gospodarki - mówił o I sekretarzu KC PZPR Piotr Gajdziński, autor książki "Gierek. Człowiek z węgla".
rozwiń zwiń