X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sensacyjna książka o... językach

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2015 08:00
O książce "Na końcu języka" porozmawiamy ze współautorem Zbigniewem Rokitą, redaktorem dwumiesięcznika "Nowa Europa Wschodnia".
Dlaczego w Europie piszemy od lewej do prawej, a język hebrajski i arabski zapisuje się w przeciwnym kierunku?
Dlaczego w Europie piszemy od lewej do prawej, a język hebrajski i arabski zapisuje się w przeciwnym kierunku?Foto: Justin A. Wilcox, lic. CC BY-SA 2.0 (flickr)

Dlaczego piszemy od lewej do prawej? Dlaczego na Bliskim Wschodzie nie ma nazwisk? O to pytali profesora Andrzeja Pisowicza Kornelia Mazurczyk i Zbigniew Rokita w wywiadzie-rzece.

Do nauki egzotycznych języków przyczynił się ojciec profesora Jana Miodka – Franciszek Miodek, polonista Pisowicza z Tarnowskich Gór. Przy pomocy przebywających wówczas w Polsce koreańskich uczniów Andrzej Pisowicz napisał pierwsze w orientalnym języku słowa – "Pan Miodek".

Biografia profesora Andrzeja Pisowicza pokazuje, jak rozwijały się studia nad orientalistyką w Polsce. Profesor rozpoczął iranistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w 1957 roku, kiedy to brakowało lektorów języka i uczono się przede wszystkim z tekstów. W poszukiwaniu żywego języka podróżował po świecie, m.in. po Iranie, rządzonym przez – znanego z "Szachinszacha" Ryszarda Kapuścińskiego – Mohammada Rezę Pahlawiego. "To książka o języku z narracją o wartkości książki sensacyjnej" – napisał w rekomendacji Ziemowit Szczerek.

***

Na audycję "Kwadrans bez muzyki" zapraszamy we wtorek (28.07) w godzinach 15.00-15.15. Program poprowadzi Anna Sieradza.

mm/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Zamów order", czyli językowe wpadki z przymrużeniem oka

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2015 17:09
- Bardzo lubię niezamierzony humor na różnego rodzaju tablicach. W Warszawie przeczytałem np. "rękawice robocze z drugiej ręki" - mówi w Jedynce Michał Rusinek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słitaśny łyskacz. Rzecz o hybrydach w języku

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2015 19:00
Są krótsze, wygodniejsze i brzmią międzynarodowo. Wszystko to sprawia, że hybrydy językowe są przez Polaków chętnie tworzone i wykorzystywane. Jak to zjawisko jest oceniane z punktu widzenia językoznawców?
rozwiń zwiń