Szwejk, robotnicy i Żyrardów. Portret Pawła Hulki-Laskowskiego

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2018 23:00
- Ważne było dla niego, że tu się urodził i tu mieszkał. To miasto w jakimś stopniu naznaczyło jego życie - podkreślał Bogusław Nietrzebka, dyrektor Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie, w audycji o cenionym międzywojennym tłumaczu.
Audio
  • Paweł Hulka-Laskowski. Tłumacz z Żyrardowa (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Żyrardów, zdj. ilustracyjne
Żyrardów, zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/piotrbb

maszyna_do_pisania_1200.jpg
Wyzwania i rozczarowania zawodu tłumacza

Okazją do przypomnienia Pawła Hulki-Laskowskiego jest prezentowana latem w Dwójce powieść Jaroslava Haška "Przygody dobrego wojaka Szwejka" właśnie w tłumaczeniu tego słynnego żyrardowianina.

W audycji mówiliśmy o życiu i działalności, nie tylko literackiej, Pawła Hulki-Laskowskiego. - Był człowiekiem wrażliwym społecznie. Nie komunistą, ale socjalistą. Miał bardzo prospołeczne podejście do współobywateli – zaznaczał Bogusław Nietrzebka. Jak się okazuje, robotnicy często przychodzili z prośbami do Pawła Hulki-Laskowskiego, by wstawiał się w ich sprawie.

W nagraniu również: o autobiograficznej książce "Mój Żyrardów", o współpracy tłumacza z rządem polskim w zakresie niełatwych stosunków polsko-czeskich, o muzeum - gabinecie pisarza w Żyrardowie. Zajrzeliśmy także do Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowała: Dorota Gacek

Goście: Bogusław Nietrzebka (dyrektor Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie), Justyna Żak (kustosz Muzeum)

Data emisji: 6.07.2018

Godzina emisji: 22.45

jp/bch


Paweł Hulka-Laskowski Paweł Hulka-Laskowski. Zbiór Narodowego Archiwum Cyfrowego
Czytaj także

98 przygód z dobrym wojakiem Szwejkiem

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2018 19:00
W cyklu "Książka do słuchania" prezentowaliśmy zabawną, a zarazem gorzką satyrę na wojnę i wojsko. Słynną powieść Jaroslava Haška czytał na naszej antenie Zbigniew Zamachowski.
rozwiń zwiń