X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Kwartet na koniec czasu". Arcydzieło skomponowane w niewoli

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2019 17:01
Prawykonanie jednego z najważniejszych utworów kameralnych XX wieku odbyło się 15 stycznia 1941 roku w niemieckim obozie Stalag VIII A w Görlitz, gdzie napisał go Olivier Messiaen.
Audio
  • Jak powstawał "Kwadrans na koniec czasu"? (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Olivier Messiaen
Olivier MessiaenFoto: ecek.fcwp.zgorzelec.pl

W latach 1939-45 w Zgorzelcu (Görlitz) znajdował się obóz jeniecki dla żołnierzy wszystkich armii walczących z armią niemiecką.

- Stalag VIII A zbudowali polscy żołnierze, jeńcy kampanii wrześniowej. Do końca września 1939 r. było ich już tutaj ok. 8,5 tysiąca. Po utworzeniu frontu z Francją i Belgią do niewoli dostała się spora grupa muzyków. Konwencja genewska zapewniała możliwość życia kulturalnego, sportowego, duchowego, więc wśród tych muzyków utworzono orkiestrę. Istotnym szczegółem w tej sprawie jest to, że niemiecki komendant tego obozu też był muzykiem - tłumaczyła Kinga Hartmann-Wóycicka, prezes Europejskiego Centrum Pamięć, Edukacja, Kutura.

W jaki sposób Olivier Messiaen zdołał skomponować "Kwartet na koniec czasu" w czasie dziewięciomiesięcznego pobytu w obozie? Którą część utworu francuski kompozytor napisał zanim trafił do niemieckiej niewoli? Ilu więźniów wysłuchało prawykonia jego dzieła? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotował: Jakub Kukla

Goście: Kinga Hartmann-Wóycicka (prezes Europejskiego Centrum Pamięć, Edukacja, Kutura), Sarah Weinberg (kierownik artystyczna Dni Messieanowskich)

Data emisji: 15.01.2019

Godzina: 15.00

pg/mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

100. Urodziny Messiaena

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2008 15:58
Dwójka obchodzi 100 urodziny Messiaena.
rozwiń zwiń