10. rocznica katastrofy smoleńskiej. Wspominamy Annę Walentynowicz

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2020 08:53
Działaczka wolnych związków zawodowych i legenda "Solidarności" została niedawno uznana przez amerykański tygodnik "Time" za jedną ze 100 kobiet, które zdefiniowały ostatnie stulecie. Anna Walentynowicz została uznana najważniejszą kobietę 1980 roku. W dniu jej tragicznej śmierci wspominają ją przyjaciele z gdańskiej działalności opozycyjnej.
Audio
  • Wspomnienia o Annie Walentynowicz (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Anna Walentynowicz
Anna WalentynowiczFoto: PAP
Smolensk_1200x660_OFIARY.jpg
Zginęli w katastrofie smoleńskiej


Na świat przyszła w ubogiej ukraińskiej rodzinie, jej udziałem były losy powojennej Polski, w których brała czynny udział, spotykając najważniejsze postaci tego czasu, od Władysława Gierka po Jana Pawła II.

Anna Walentynowicz była działaczką Wolnych Związków Zawodowych, współzałożycielką NSZZ "Solidarność", a także Damą Orderu Orła Białego.

>>>10. rocznica katastrofy w Smoleńsku. Specjalne albumy Polskiego Radia pamięci ofiar

Janina Jankowska, autorka biografii "Walentynowicz. Anna szuka raju", uwieczniła swoją bohaterkę w nagraniach z udziałem m.in. Krzysztofa Wyszkowskiego. - W tym czasie była już osobą samotną. Syn nie mieszkał z nią, więc jej mieszkanie było w pełni dyspozycyjne - wszyscy inni mieli dzieci. Mieszkała w dobrym punkcie, bo Wrzeszcz to w układzie komunikacyjnym Trójmiasta bardzo wygodny punkt. Jej pełne oddanie pozwalało na to, żeby to 24 h na dobę mogło działać jako punkt spotkań czy chwili odpoczynku, ale i narad - wspominał Wyszkowski.

To w obronie "Anny Solidarność", z żądaniem przywrócenia jej do pracy, zastrajkowała Stocznia w roku 1980. Ale Walentynowicz stała się też symbolem uczciwości, skromności, oddania innym ludziom.

Smolensk_1200x660__RAPORT.jpg
Katastrofa smoleńska - raport specjalny

***

10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku w katastrofie Tu-154M zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, a także wielu przedstawicieli polskich elit politycznych, wojskowych i kościelnych. Polska delegacja miała wziąć udział w obchodach 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Data emisji: 10.04.2020

Godzina emisji: 15.00


Czytaj także

Naczelna Prokuratura Wojskowa: są wątpliwości co do tożsamości pochowanych

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2012 23:55
Pułkownik Ireneusz Szeląg z Naczelnej Prokuratury Wojskowej poinformował, że odbędą się jeszcze ekshumacje dwóch kolejnych par ofiar katastrofy smoleńskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Walentynowicz: nadrzędnym celem jest zweryfikowanie, co Rosjanie robili z wrakiem

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2018 08:00
- Celem głównym jest osiągnięcie sytuacji, w której zmuszamy stronę rosyjską do oddania nam naszej własności, która została w tak haniebny sposób przekazana przez Donalda Tuska w 2010 roku Rosjanom - mówił na antenie radiowej Jedynki Piotr Walentynowicz. 
rozwiń zwiń