X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Cuda, prawdziwe cuda…

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2010 15:51
Zapraszamy na słuchowisko według opowiadania Zbigniewa Żakiewicza "Cuda" z cyklu "Ciotuleńka"
Audio

Ciotuleńka nawiązała przyjaźń z czarnym kotem o pyszczku zawodowego dusiptaka. Ujrzawszy zaś w prześwicie, między parkiem i chlewem, kudłatego psa uwiązanego do samotnego klonu, poszła tam. I zbliżywszy się ku brzegowi skarpy spostrzegła rozległość soczystych łąk, jezioro, w lewo – świerkowy bór; za jeziorem ziemia szła w górę, zatrzaskując ten rozległy świat na amen, że można było przysiąc, iż tam już nic nie ma. Ciotuleńka pojęła, że oto wkracza w obraz wyrafinowanego mistrza i wprawiła w ten malunek swą osóbkę niby malinowy przytyk (taki miała sweterek), a całość dzieła dokończył kaczor – mandaryn i kudłaty pies Rudek w kolorze dobrze wypalonej cegły. (…)
– Cuda, prawdziwe cuda... – wyszeptała ciotuleńka, która musiała widzieć coś jeszcze, bo ku zdziwieniu rodziny leśniczego gapiącej się przez okno, przyklękła pod klonem, dając się lizać psu i siodłać kaczorowi. Pośpieszyłem ciotce Ewelinie z pomocą.
– Nie czapaj, nie ruszaj! Ja teraz jestem niedotykalska... – odtrąciła mnie ze złością. A kiedy usiłowałem się wywiedzieć, co też takiego mogła ciotuleńka ujrzeć, ta zmierzyła mnie litościwym okiem i rzekła:
– To samo co i ty, ale widać inaczej!
(Zbigniew Żakiewicz, "Cuda", z cyklu "Ciotuleńka", fragm.)

 

Zapraszamy na słuchowisko o Ciotuleńce według "Opowieści żartobliwych" Zbigniewa Żakiewicza.

Cykl "Ciotuleńka" przybliża legendarną bohaterkę Zbigniewa Żakiewicza, ciotkę Ewelinę, wiekową Litwinkę, która wskutek historycznych zawirowań trafiła do kaszubskiej wioski Lipnisz. Lgną do niej wszelkie zwierzuki, a Kaszubi zwą "wjedzącą". Sam autor powiedział o swojej bohaterce: "tak się mają Wilniucy na Kaszubach, bo my wszyscy potrosze jesteśmy jako Ciotuleńka".

Zabawne perypetie Ciotuleńki, pełne miłości do przyrody i życia, urzekają radością i filozoficzną zadumą nad światem i przemijaniem.


Adaptacja: Elżbieta Łukomska
Reżyseria: Waldemar Modestowicz
Obsada: Marta lipińska, Jarosław Gajewski, Wiktor Zborowski, Dominika Kuźniak

22 sierpnia (niedziela), godz. 13:00

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zapiski ze współczesności: Zbigniew Żakiewicz

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2008 12:31
W audycji Zapiski ze współczesności bedzie prezentowana postać Zbigniewa Żakiewicza, urodzonego 6 czerwca 1933 roku w Wilnie, pisarza, publicysty, rusycysty i historyka literatury rosyjskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbigniew Żakiewicz - "Podróżny"

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2008 13:30
Słuchowisko jest udramatyzowanym fragmentem powieści Zbigniewa Żakiewicza pt. "Biały karzeł". Tytułowy bohater - podróżny - podczas jazdy pociągiem przeżywa zaburzenie poczucia czasu i przestrzeni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbigniew Żakiewicz – wspomnienie

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2010 12:19
Zapraszamy na audycję o zmarłym w czerwcu br. gdańskim pisarzu i publicyście.
rozwiń zwiń