Kalif: Powstanie Warszawskie trwało za długo

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2014 19:08
- Pod koniec odczuwaliśmy pretensje ludności cywilnej. My mogliśmy chociaż walczyć. A oni siedzieli w piwnicach, czekając na potencjalną zagładę... - opowiadał Wacław Jagiełło, ps. "Kalif", zgrupowanie "Bartkiewicz", oddział "Podkowa".
Audio
  • Kalif: Powstanie Warszawskie trwało za długo (Głosy walczącej Warszawy/Dwójka)
  • Wspomnienia Apolonii Kowalskiej, łączniczki i sanitariuszki, Obwód VII "Obroża" (Głosy walczącej Warszawy/Dwójka)
  • "Moje spotkanie z niemieckim granatem". Wspomnienie Antoniego Radwana, pseudonim "Kobra" (Głosy walczącej Warszawy/Dwójka)
  • Relacja Barbary Obryckiej, która podczas powstania należała do cywilnej ludności stolicy (Głosy walczącej Warszawy/Dwójka)
  • Wspomnienia Henryka Skalskiego (Głosy walczącej Warszawy/Dwójka)
Powstanie warszawskie: Powstańcy z baonu Kiliński na barykadzie na ul. Zielnej obserwują płonący gmach PAST-y przy ul. Zielnej 3739. Fot. Eugeniusz Lokajski
Powstanie warszawskie: Powstańcy z baonu "Kiliński" na barykadzie na ul. Zielnej obserwują płonący gmach PAST-y przy ul. Zielnej 37/39. Fot. Eugeniusz LokajskiFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Wacław Jagiełło brał udział m.in. w zaciętych walkach o budynek PAST-y (Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej), w którym znajdowała się centrala telefoniczna. Powstańcy zdecydowali się przeprowadzić atak kombinowany: przebić się od strony sąsiednich kamienic, a jednocześnie atakować od frontu. "Kalif" znalazł się wśród żołnierzy, którym udało się - pod ostrzałem cekaemu - przedostać przez główną bramę obiektu

Serwis specjalny poświęcony Powstaniu>>>

- Na parterze nikogo nie było. Dostaliśmy się do windy, ale wtedy Niemcy obrzucili nas z pierwszego piętra granatami. Trzeba było się wycofać. Uwolniliśmy tylko kilka osób, które Niemcy więzili w stróżówce na parterze - wspominał. Ostatecznie PAST-ę zdobyto, podpalając budynek przy użyciu mieszanki benzyny oraz oleju napędowego i zmuszając w ten sposób wrogów do opuszczenia budynku. Jednocześnie w pogotowiu była woda do natychmiastowego gaszenia, gdyż atakującym zależało na ocaleniu urządzeń.

Basia Biała: podczas powstania żyliśmy morelami>>>

Wacław Jagiełło opowiadał też o wyjątkowo ciężkich warunkach bytowych Powstańców, w szczególności o problemie głodu. Stały element diety stanowiło natłuszczane zboże zrzucane przez sowietów. "Kalif" nie ukrywał też, że żywił się kotami. A gdy pewnego razu jego oddział postanowił urządzić sobie ucztę, zapolowano na psa...

***

Idea Archiwum Historii Mówionej powstała na długo przed otwarciem Muzeum. Pomysł zawdzięczamy Janowi Ołdakowskiemu. Nagrania z Archiwum prezentowane są na antenie Dwójki w naszym nowym cyklu "Głosy walczącej Warszawy". O wydarzeniach 1944 roku opowiadają weterani i cywile, przypatrujący się walczącemu miastu. W ich wspomnieniach tragiczne historie mieszają się z chwilami radości i zabawy, bo przez 63 dni nie tylko bronili Warszawy, ale też próbowali normalnie żyć. I o tej powstańczej codzienności - zdobywaniu żywności, pracy w szpitalu, zabawach na weselach – mówią ze wzruszeniem.

Prezentację nagrań z Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego rozpoczęliśmy w piątek 1 sierpnia - w dniu 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego >>>

Do końca sierpnia (poniedziałek-piątek), godz. 11.45-12.00

mm/mc

Czytaj także

Rzeź Woli - eksterminacja mieszkańców Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2020 06:00
"Każdego mieszkańca należy zabić, nie wolno brać żadnych jeńców. Warszawa ma być zrównana z ziemią i w ten sposób ma być stworzony zastraszający przykład dla całej Europy" – brzmiał rozkaz wydany przez Hitlera po wybuchu Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Kamil Baczyński - poeta, który zamienił pióro na karabin

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2018 06:05
- Krzysztof Kamil Baczyński nie uważał poezji za swoje powołanie. Jego wielkim pragnieniem było zostać żołnierzem - wspominał Bogdan Deczkowski, powstańczy dowódca poety.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstańcze piosenki. Jan Ołdakowski: one były nośnikiem legendy

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2014 21:24
Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego mówił w Jedynce, że utwory, które powstawały podczas powstania odgrywały bardzo ważną rolę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

70 lat temu zginęła poetka Krystyna Krahelska. Dała twarz warszawskiej Syrence

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2014 09:00
Była harcerką, żołnierzem AK i autorką jednej z najpopularniejszych piosenek Polski Walczącej "Hej chłopcy, bagnet na broń!".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Sierpień przez całe życie" - powstańcze losy rodziny Tadeusza Lewandowskiego

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2014 09:16
- Do dzisiaj jestem "zarażony śmiercią", jak mówiono o tamtych ludziach. Do dzisiaj uważam, że przeżyłem II wojnę światową i jestem jedną z jej ofiar. A jestem, bo straciłem dziadka, wuja, ojciec trafił do obozu i cudem ocalił życie, rozpadło się małżeństwo babci. (…) To wszystko stało się w wyniku Powstania Warszawskiego - mówił Tadeusz Lewandowski, krytyk literacki.
rozwiń zwiń