X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Prof. Michał Heller. Ksiądz dla inteligencji

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2016 12:00
– Wzrastałem w podwójnej atmosferze: religijnej i zarazem przepojonej kultem nauk ścisłych – opowiadał światowej sławy naukowiec, filozof, teolog i kosmolog.
Audio
  • Ks. prof. Michał Heller o swojej rodzinie i edukacji (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Ks. prof. Michał Heller o o dzieciństwie na Syberii i szczęśliwym powrocie do Polski (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Ks. prof. Michał Heller o latach 50. i studiach na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Ks. prof. Michał Heller o problemach młodego naukowca w PRL (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Ks. prof. Michał Heller m.in. o przyjaźni z jezuitą i astrofizykiem George'em Coyne'em (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Ks. prof. Michał Heller wygłosił niedawno w Polskim Radiu wykład Gdy przestrzeń była Bogiem
Ks. prof. Michał Heller wygłosił niedawno w Polskim Radiu wykład "Gdy przestrzeń była Bogiem"Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Zobacz wideo
prof heller - wykład w lutosie  -20.jpg
Ks. prof. Michał Heller: Bóg uprawia matematykę

W czasie II wojny światowej rodzina Hellerów została wywieziona w głąb Rosji. Na szczęście przy szkołach rosyjskich utworzono wtedy klasy polskie. Młody Michał Heller jako uczeń szkoły podstawowej otrzymał na początku roku m.in. podręcznik do geografii. – To była książka na cały rok. Tak mnie zainteresowała, że w dwa lub trzy wieczory przeczytałem całą i nauczyłem się wszystkiego, co w niej było – wspominał naukowiec.

Gość Dwójki opowiadał m.in. o innych młodzieńczych spotkaniach z literaturą popularnonaukową, o tym, dlaczego ma "niepełne wykształcenie podstawowe", a także o swoim ojcu ("człowieku renesansu z feudalnymi tęsknotami"), który był początkowo przeciwny wstąpieniu syna do seminarium duchownego, choć to właśnie często powtarzane przezeń słowa wpłynęły na życiową decyzję Michała Hellera.

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności 

Przygotowała: Hanna Maria Giza

Gość: ks. prof. Michał Heller

Data emisji: 21-25.03.2016

Godzina emisji: 11.45

mc/bch

ks. prof. Michał Heller obok swoich książek. Fot. Jacek WłodarczykKs. prof. Michał Heller obok swoich książek. Fot. Jacek Włodarczyk
Ks. prof. Michał Heller i redaktor Hanna Maria Giza. Fot. Jacek Włodarczyk Ks. prof. Michał Heller i redaktor Hanna Maria Giza. Fot. Jacek Włodarczyk
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ks. prof. Michał Heller: wizja Boga? Nie musi być tak naiwnie, jak sobie wyobrażamy

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2014 19:00
Znakomity teolog opowiadał w Dwójce o napięciach między nauką a wiarą. O tym, że na ów konflikt wpływ może mieć również pewien tradycyjny obraz Boga.
rozwiń zwiń