Opowieści prof. Mieczysława Tomaszewskiego

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2017 12:00
W związku z odznaczeniem wybitnego muzykologa Orderem Orła Białego, w cyklu "Zapiski ze współczesności" przypomnimy fragmenty wypowiedzi profesora dla radiowej Dwójki.
Audio
  • Prof. Mieczysław Tomaszewski o swoim domu, dzieciństwie i młodości przed II wojną światową (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Prof. Mieczysław Tomaszewski wspomina czasy wojenne oraz tużpowojenne (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Prof. Mieczysław Tomaszewski o Polskim Wydawnictwie Muzycznym (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Prof. Mieczysław Tomaszewski o najważniejszych spotkaniach w swoim życiu (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Prof. Mieczysław Tomaszewski o swoim stosunku do twórczości Chopina (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Prof. Mieczysław Tomaszewski podczas uroczystości odznaczenia Orderem Orła Białego, która odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie w 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Prof. Mieczysław Tomaszewski podczas uroczystości odznaczenia Orderem Orła Białego, która odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie w 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 MajaFoto: PAP/Leszek Szymański

3 maja 2017 roku w uznaniu znamienitych zasług za działalność na rzecz rozwoju i upowszechniania polskiej kultury muzycznej profesor Mieczysław Tomaszewski otrzymał z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy najstarsze i najwyższe odznaczenie państwowe Rzeczypospolitej Polskiej – Order Orła Białego. 

Prof. Mieczysław Tomaszewski (ur. 17 listopada 1921) to muzykolog, teoretyk i edytor muzyczny; znawca muzyki romantycznej i muzyki współczesnej. Wybitny chopinolog. Jest autorem ponad 250 tekstów naukowych, publikowanych w kraju, a także we Francji, Austrii, Niemczech, Anglii, Rosji, na Słowacji i na Litwie.

W latach 1946-49 redagował "Arkonę" - periodyk poświęcony kulturze i sztuce; w latach 1949-1952 był dyrektorem Pomorskiej Orkiestry Symfonicznej w Bydgoszczy, w latach 1952-1988 redaktorem naczelnym (i od 1964 zarazem dyrektorem) Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w Krakowie.

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Gość: prof. Mieczysław Tomaszewski (muzykolog)

Data emisji: 22-26.05.2017

Godzina emisji: 11.45

bch/mc

Czytaj także

Prof. Tomaszewski. Od biblii chopinologów do kultowych audycji w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2014 12:30
- Wątpię, czy w ciągu najbliższych 20 lat pojawi się ktoś, komu uda się zrobić bardziej wartościowe audycje o Chopinie - o cyklach "Słuchając Chopina" i "Dzieła wszystkie Chopina" zrealizowanych przez prof. Mieczysława Tomaszewskiego dla Dwójki mówiła Barbara Taraszkiewicz. Za swój dorobek profesor otrzymał w tym roku honorową statuetkę Koryfeusza Muzyki Polskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mieczysław Tomaszewski. Wspomnienia muzykologa-botanika

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2016 12:00
Bohaterem "Zapisków ze współczesności" był muzykolog, teoretyk i edytor muzyczny, który swoją przygodę z muzyką rozpoczął od botaniki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mieczysław Tomaszewski. Pan od Chopina i pieśni

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2017 23:00
– Dzięki Dwójce nieznajomi ludzie zatrzymywali mnie na ulicy, dziękując za audycję – tak swoją współpracę z Polskim Radiem wspominał wybitny chopinista Mieczysław Tomaszewski.
rozwiń zwiń