Krzysztof Droba nie żyje. Miał 71 lat

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2017 12:00
Był teoretykiem muzyki, krytykiem muzycznym i pedagogiem związanym z Akademią Muzyczną w Krakowie.
Audio
  • Wspomnienie o Krzysztofie Drobie (Wybieram Dwójkę)
  • Krzysztof Droba opowiada o swoim pierwszym Festiwalu "Młodzi Muzycy Młodemu Miastu" w Stalowej Woli, cz. 1 (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Krzysztof Droba opowiada o swoim pierwszym Festiwalu "Młodzi Muzycy Młodemu Miastu" w Stalowej Woli, cz. 2 (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Krzysztof Droba o początkach współpracy ze środowiskiem niezależnych kompozytorów litewskich, cz.1 (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Krzysztof Droba o początkach współpracy ze środowiskiem niezależnych kompozytorów litewskich, cz.2 (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Krzysztof Droba o festiwalu organizowanym w Baranowie Sandomierskim (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Krzysztof Droba
Krzysztof DrobaFoto: prywatne archiwum Krzysztofa Droby

Krzysztof Droba (ur. 1946) w latach 1975-89 prowadził autorskie festiwale w Stalowej Woli ("Młodzi Muzycy Młodemu Miastu"), w Baranowie Sandomierskim ("Wrzesień muzyczny na zamku") i w Sandomierzu ("Collectanea"), na których m.in. formowało się pokolenie młodych kompozytorów polskich ("pokolenie stalowowolskie") i przedstawiana była twórczość niezależnych kompozytorów z ówczesnego ZSRR, zwłaszcza litewskich; festiwale te uznawane są za jedne z pierwszych przejawów niezależnego życia muzycznego w PRL. Od 1989 przewodniczył (ze strony polskiej) Polsko-Litewskim Konferencjom Muzykologicznym.

Autor artykułów i szkiców o muzyce współczesnej tłumaczonych na kilka języków; wydał między innymi antologię "Warszawska Jesień w zwierciadle polskiej krytyki muzycznej" (Warszawa 2007), "Chopinspira. Współcześni kompozytorzy polscy o Chopinie" (Warszawa 2009), "Spotkania z Eugeniuszem Knapikiem" (Katowice 2011), "Odczytywanie na nowo. Rozmowy z Mieczysławem Tomaszewskim" (Kraków 2011).

Uhonorowany został m.in. najwyższym litewskim odznaczeniem państwowym - Orderem Wielkiego Księcia Giedymina.

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności

Prowadzą: Ewa Szczecińska

Gość: Krzysztof Droba (teoretyk muzyki, krytyk muzyczny)

Data emisji: 19-23.09.2016

Godzina emisji: 11.45

mc/bch

Czytaj także

Nikodem Wołk-Łaniewski – dźwięki polskiego filmu

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2016 12:00
Bohaterem "Zapisków ze współczesności" był znakomity reżyser dźwięku, zdobywca nagród za udźwiękowienie takich obrazów, jak "Hallo Szpicbródka", "Pan Tadeusz", "Mój Nikifor" i "Plac Zbawiciela".
rozwiń zwiń

Czytaj także

90 lat Jana Krenza. Wspomnienia dyrygenta

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2016 09:50
Maestro, który stał na czele Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, opowiadał w Dwójce m.in. o swoich podróżach i pracy z zagranicznymi orkiestrami, wspominał również takich kompozytorów jak Grażyna Bacewicz czy Witold Lutosławski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzego Knetiga droga do operowej sceny

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2016 12:58
Zapraszamy do wysłuchania wspomnień śpiewaka i pedagoga, który obchodzi 30-lecie pracy w Warszawskiej Operze Kameralnej.
rozwiń zwiń