Jerzy Trela: Swinarski był nie tylko artystą, ale i zawodowcem

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 13:01
- Siedzieliśmy w bufecie teatru, gdy przyszedł dyrektor Jan Paweł Gawlik. Szukał reżysera do zrobienia sztuki Iredyńskiego i spytał Konrada Swinarskiego, kogo by polecił. A on na to: mam trzy tygodnie wolnego, to ci to zrobię. Był więc nie tylko artystą realizującym swoje wizje. Zrobił na zamówienie spektakl, który rozbił bank nagród na festiwalu – mówił w Dwójce znakomity aktor.
Audio
  • Jerzy Trela o tym jak został Gustawem Konradem w słynnej inscenizacji "Dziadów" Konrada Swinarskiego i Konradem w "Wyzwoleniu" tego samego reżysera (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Jerzy Trela o bliskiej znajomości z Konradem Swinarskim i współpracy z Andrzejem Wajdą w Teatrze Starym w Krakowie (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Jerzy Trela o swoich teatralnych przyjaźniach, m.in. z Jerzy Jarockim i Jerzym Radziwiłowiczem (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Jerzy Trela o pracy w Teatrze Telewizji (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Jerzy Trela o okresie, gdy był rektorem krakowskiej PWST (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Jerzy Trela podczas nagrania słuchowiska Kordian warszawski, 2015 r.
Jerzy Trela podczas nagrania słuchowiska "Kordian warszawski", 2015 r.Foto: Wojciech Kusiński / PR-S.A.

W "Zapiskach ze współczesności" zaprezentowaliśmy cykl pięciu opowieści jednego z najwybitniejszych polskich aktorów, geniuszy tego zawodu. Jerzy Trela – aktor filmowy i teatralny, związany również z Teatrem Polskiego Radia - jest m.in. laureatem nagrody Wielki Splendor 2017 czy Nagrody im. Zygmunta Hübnera. Gość Dwójki opowiadał w audycji o swoich teatralnych przyjaciołach i o życiu.

- Z Konradem Swinarskim spotkaliśmy się w Starym Teatrze. Jego dyrektorem został właśnie Jan Paweł Gawlik, który bardzo szybko okazał się świetnym menedżerem, potrafił skupić w teatrze świetny zespół. To za jego dyrekcji na tej scenie powstały legendarne spektakle Konrada Swinarskiego właśnie, Jerzego Jarockiego i Andrzeja Wajdy, które przeszły do historii. Ja już takiego teatru nie oglądam. To taka gorycz, żal starego aktora, że dziś czegoś takiego już nie ma - powiedział w jednym z odcinków cyklu Jerzy Trela.

Zapraszamy do wysłuchania nagrań opowieści wybitnego aktora, w których wspomina m.in. współpracę z Andrzejem Wajdą w Teatrze Starym w Krakowie oraz opowiada o przyjaźniach z Jerzy Jarockim i Jerzym Radziwiłowiczem.

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności 

Przygotowała: Anna Lisiecka

Data emisji: 4-8.05.2020

Godzina emisji: 12.45

mko/bch

Czytaj także

Jerzy Gruza: gdybym to wiedział, zrobiłbym komedię

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2019 12:00
 - Z czego ludzie się śmieją w knajpie czy na ulicy? Zawsze mnie to interesowało. Byłby to test na humor Polaków – opowiadał Jerzy Gruza w jednej ze swoich licznych anegdot, które przytoczył w cyklu wspomnieniowym na antenie Dwójki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Szenajch: nauczyłem Wołodyjowskiego jeździć na koniu

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2020 13:00
- Gdy zobaczyłem, jak Tadeusz Łomnicki jeździ na koniu, to powiedziałem mu: Tadziu, to nie jest jazda - wspominał w Dwójce aktor teatralny i filmowy, ale też kostiumograf specjalizujący się w mundurach wojskowych i militariach.
rozwiń zwiń