X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kompozytorska droga Elżbiety Sikory

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2019 13:30
W tym tygodniu w cyklu "Zapiski ze współczesności" słuchamy gawęd kompozytorki od lat dzielącej swój czas między Polskę i Francję. Wychowanka Tadeusza Bairda i Pierre'a Schaeffera, wieloletnia dyrektorka festiwalu Musica Electronica Nova we Wrocławiu, w swej muzyce często sięga po najnowsze technologie.
Audio
  • Elżbieta Sikora o latach dzieciństwa (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Elżbieta Sikora o czasach studenckich w Warszawie (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Elżbieta Sikora o wyprawie autostopem do Paryża w roku 1968 (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Elżbieta Sikora o pracy kompozytorskiej w okresie warszawskim (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Elżbieta Sikora
Elżbieta SikoraFoto: B.Barczyk/mat. prasowe PWM

Elżbieta Sikora urodziła się w 1943 roku we Lwowie. Ukończyła studia na Wydziale Reżyserii Muzycznej w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie. W latach 1968-70 studiowała muzykę elektroakustyczną w Paryżu, w Groupe de Recherchers Musicales, pod kierunkiem Pierre’a Schaeffera i Francoisa Bayle’a. 

Od 1981 roku mieszka we Francji. Zdobyła wiele nagród kompozytorskich, była profesorem Konserwatorium w Angoulême, gdzie prowadziła zajęcia z kompozycji muzyki elektroakustycznej oraz warsztaty dźwiękowe. W 1995 roku Teatr Wielki-Opera Narodowa w Warszawie wystawił kompozycję Elżbiety Sikory "Wyrywacz serc" w reżyserii Mariusza Trelińskiego. Z kolei opera "Madame Curie" miała prapremierę 15 listopada 2011 roku w Sali UNESCO w Paryżu. Polskie prawykonanie odbyło się 25 listopada tego samego roku w Operze Bałtyckiej w Gdańsku.

W 2014 roku otrzymała medal Gloria Artis Ministerstwa Kultury. Elżbieta Sikora była w latach 2011-2017 dyrektorem artystycznym festiwalu Musica Electronica Nova we Wrocławiu. Jej utwory wydawane przez PWM i Chant du Monde są wykonywane na całym świecie. Wiele z nich ukazało się na płytach.

***

Na audycję Zapiski ze współczesności od poniedziałku do piątku (21-25.10) w godz. 12.45-13.00 zaprasza Beata Stylińska.

am/pg

Zobacz więcej na temat: Elżbieta Sikora
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Elżbieta Sikora. Twórczość i technologia

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2013 17:00
- Dziś komponowanie muzyki elektronicznej jest tak łatwe, że mogą to robić właściwie wszyscy - mówiła w Dwójce Elżbieta Sikora, jedna z pierwszych i najwybitniejszych kompozytorek polskiej muzyki elektronicznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elżbieta Sikora: zainspirował mnie dźwięk syren z Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2019 11:21
- Utwór "Przejście Podziemne" jest konkretnym zamówieniem, w którym miała się znaleźć elektronika, ponieważ podobno to jest jakaś moja specjalność. Podjęłam się tego z dużą przyjemnością. W tej sytuacji pomyślałam, że chciałabym w jakiś sposób poświęcić ten utwór Warszawie, że on jest warszawski - opowiadała słynna kompozytorka, która w tym roku obchodzi 75. rocznicę swoich urodzin.
rozwiń zwiń