Sztuka patrzenia

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2010 14:09
Zapraszamy do wysłuchania gawęd Anny Beaty Bohdziewicz – jednej z najciekawszych osobowości polskiej fotografii.
Audio
  • Anna Beata Bohdziewicz o domu rodzinnym i obrazach zapamiętanych z dzieciństwa
  • Anna Beata Bohdziewicz o ojcu reżyserze - Antonim Bohdziewiczu - i pierwszych próbach fotograficznych
  • Anna Beata Bohdziewicz o podróżach i pracy w filmie
  • Anna Beata Bohdziewicz o prowadzonym przez siebie od 1982 roku 'Fotodzienniku'
  • Anna Beata Bohdziewicz o sensie fotografowania i wybitnych ludziach, z którymi się zetknęła

Urodzona w Łodzi. Na Uniwersytecie Warszawskim studiowała archeologię i etnografię. W latach 1974-80 pracowała w filmie jako asystent i drugi reżyser min. z takimi reżyserami jak W. Borowczyk, K. Kieślowski, F. Bajon, K. Zanussi.

W 1980 roku rozstała się z filmem i zaczęła fotografować. Dla Regionu Mazowsze i warszawskiego NZS-u  dokumentowała początki przemian politycznych w Polsce i narodziny "Solidarności".

Od końca 1982 roku Anna Bohdziewicz wszystkie zdjęcia włącza do zbioru "Fotodziennik czyli piosenka o końcu świata", unikalnego zapisu fotograficznego, który  kontynuuje do dziś. "Fotodziennik", zdjęcia z ręcznie pisanymi komentarzami autorki, był we fragmentach pokazywany  wielokrotnie w kraju i za granicą. Bohdziewicz tworzy też cykle zdjęć i większe projekty, których realizacja trwa czasami wiele lat, jak na przykład: "Kosmos", "Antypocztówki", "Piękni i Szczęśliwi", "Prywatna telewizja" czy "Kapliczki Warszawskie" (album wydany przez DSH, Warszawa 2009). Bohdziewicz jest też autorką wielu tekstów o fotografii oraz wywiadów z fotografami, min. z Zofią Rydet, Edwardem Hartwigiem, Annie Leibowitz. Kurator licznych wystaw, min: "Fotografie Gazety Wyborczej" (1990), "Pod Ręką Boską" (1991, wg scenariusza Marka Rostworowskiego), "Stan wojenny" (1996), "Warszawa 1943-1944. Fotograf nieznany". Razem z Mariuszem Hermanowiczem stworzyła wystawę "Ofiary stanu wojennego", która po ekspozycji na Placu Zamkowym w Warszawie była w 2007 roku pokazywana w kilkunastu najważniejszych miastach Polski.

Audycja Doroty Gacek i Elżbiety Łukomskiej.

22-26 listopada (poniedziałek-piątek), godz. 11:45

Czytaj także

Przygoda z migawką

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2010 16:00
W Gdańsku trwa niezwykły festiwal Transfotografia. 5. edycja wydarzenia nosi tytuł "Druga Natura".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chomętowska - fotografka zapomniana

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2010 12:38
Była jedną z najważniejszych fotografek dwudziestolecia międzywojennego, pionierką polskiej fotografii reportażowej. Potem o niej zapomniano.
rozwiń zwiń