Józef Wilkoń ramię w ramię z Don Kichotem

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2016 18:50
Zapraszamy na audycję specjalną, w której spotkamy się z Józefem Wilkoniem, ilustrowanym "Don Kichotem" i hiszpańską muzyką.
Okładka wydania Przemyślnego  zlachcica Don Kichotea z Manchy z ilustracjami Józefa Wilkonia
Okładka wydania "Przemyślnego zlachcica Don Kichote'a z Manchy" z ilustracjami Józefa WilkoniaFoto: Grzegorz Śledź/PR2

We wtorek 11 października w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbyło się wyjątkowe spotkanie z ilustratorem, malarzem, rzeźbiarzem i historykiem sztuki Józefem Wilkoniem. Po wielu latach spełniło się marzenie artysty - nakładem Chain Fundacji Chem Poland Na Rzecz Kultury została wydana powieść Miguela de Cervantesa "Przemyślny szlachcic Don Kichote z Manchy" w przekładzie Anny Ludwiki i Zygmunta Czernych z ponad stoma ilustracjami Józefa Wilkonia. To ukoronowanie wieloletniej pracy nad tematem Don Kichota. Patronem wydania jest Program 2 Polskiego Radia.

W audycji zaprezentujemy fragmenty koncertu, w którym wzięli udział: Maja Komorowska, Lilianna Stawarz, Artur Janda, Michał Nagy, Maciej Łukaszuk, Oliwia Grabowska, Wiktoria Wolańska, Aleksander Tomaszkiewicz, Maciej Gąsiorek i Robert Kowalski. Wysłuchamy rozmowy z Józefem Wilkoniem, fragmentów powieści Cervantesa oraz muzyki hiszpańskiej i tej inspirowanej "Don Kichotem".

***

Na audycję specjalną w sobotę (15.10) w godz. 20.30-21.30 zaprasza Paweł Siwek.

mc/kul

Czytaj także

Ryby jako poligon artystyczny. Świat Józefa Wilkonia

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2015 17:00
Józef Wilkoń popularność zdobył dzięki charakterystycznym rzeźbom i rysunkom zwierząt. Jak się okazuje, istotną rolę w jego artystycznym rozwoju odegrały ryby.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szaleństwo i surrealizm. "Pan Tadeusz" wg Wilkonia

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2016 17:00
- Trzeba spojrzeć na Mickiewicza jako na fenomen ekspresji poetyckiej. On nawet używał środków surrealnych - opowiadał Józef Wilkoń, autor ilustracji do Mickiewiczowskiej epopei.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wilkoń: metafory La Fontaine'a mnie nie biorą

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2016 14:00
- Nie ma powodów, by złe cechy ludzkie ilustrować symbolami głupiego, chytrego czy okrutnego zwierzęcia, bo jest zupełnie na odwrót - mówił w Dwójce wybitny rzeźbiarz i ilustrator.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Józefa Wilkonia błędne przygody z Don Kichotem

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2016 18:30
Śmierć wydawcy, brak pieniędzy, a nawet złodzieje... – Don Kichot miał trochę kłopotów – mówił ilustrator o wieloletnich próbach zilustrowania dzieła Cervantesa.
rozwiń zwiń