Czy młodzież może liczyć tylko na katastrofę?

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2016 15:22
O fenomenie dystopicznej literatury młodzieżowej porozmawiamy w kolejnym wydaniu literackiej audycji "Dwukropek".
Twórcy literatury fantastycznej coraz częściej obawiają się o świat, w którym będą żyły kolejne pokolenia (zdj. ilustracyjne)
Twórcy literatury fantastycznej coraz częściej obawiają się o świat, w którym będą żyły kolejne pokolenia (zdj. ilustracyjne)Foto: Eva Rinaldi/flickr/CC BY-SA 2.0

Globalny kryzys pokazał nam, że dobrobyt i bezpieczeństwo nie są dane raz na zawsze. A naszym nastoletnim dzieciom kryzys uzmysłowił, że ich pokolenie już się nie załapie na złoty wiek. Czy to dlatego właśnie takie sukcesy odnosi dystopiczna literatura młodzieżowa, w której starzy mają młodym do zaoferowania jedynie totalitarne rządy, zarazę, ekologiczne katastrofy, wojnę i śmierć?

***

Na "Dwukropek" w czwartek (10.03) w godz. 21.30-22.30 zaprasza Piotr Kofta.

mc/mm

Czytaj także

Science-fiction - urokliwa zabawa w przepowiadanie przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2014 14:00
Internet, bomba atomowa, elektryczne samochody czy eksperymenty genetyczne – to wątki, które pojawiły się w wyobraźni autorów na długo przed tym, zanim stały się rzeczywistością. - Wizje przyszłości nigdy nie są literalne - przekonywał krytyk literacki, Piotr Kofta. - To raczej próby futurystycznego metaforyzowania teraźniejszości. Kiedyś były to fantazje katastroficzne, dziś mamy do czynienia z wizjami posthumanistycznymi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koniec świata to dopiero początek

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2016 15:00
– Fascynacja tematyką postapokaliptyczną to pewna próba przetwarzania i oswajania naszych lęków społecznych – mówiła badaczka kultury Lidia Rudzińska.
rozwiń zwiń