X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Punk to kultura możliwości"

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2018 14:10
- Formy, jakie niósł ze sobą punk były bardzo proste. Muzykę można było zagrać na dwóch akordach na gitarze, a partie gitary basowej na jednej strunie, przyciskając ją w dwóch-trzech miejscach. Gazetkę punkową robiło się jako kolaże wycinane z gazet. Moda też była bardzo improwizowana, przekuwało się różne rzeczy agrafką czy farbowało - mówił Grzegorz Brzozowicz, dziennikarz muzyczny.
Audio
  • Punk's not dead! Czy na pewno? (Dwukropek/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: dimitris_k/Shutterstock

jazz 1200 saksofon.jpg
Jazz w literaturze i literatura jak jazz

Po ponad 20 latach od premiery ukazała się w Polsce książka "Please kill me. Punkowa historia punka" Gillian McCain i Legsa McNeila. Było to pretekstem do zastanowienia się w audycji nad punkiem jako zjawiskiem kontrkulturowym. 

- Punk jest jednym z odłamów konkultury. Był na tyle mocny, ponieważ wiązał się z absolutną negacją - muzyczną, estetyczną, tekstową. Mimo, że muzyka czerpała z korzeni rockowych - tłumaczył Paweł Dunin-Wąsowicz, pisarz i wydawca.

Dla dr. Xawerego Stańczyka punk jest zjawiskiem, które czerpało z różnych nurtów z przeszłości, tworząc z nich coś świeżego i wybuchowego. - Myśląc o punku jako pewnym stylu muzycznym, który pojawił się w latach 70. dobrze pamiętać, że ten styl, podobnie jak i moda czy poezja punkowa, to wszystko bardzo czerpało też z przeszłości, było bardzo eklektyczne. Dla wielu punkowych twórców bardzo ważny był chociażby Rimbaud - podkreślał poeta i kulturoznawca.

Skąd wziął się punk i kiedy się zaczął? Czy był on nihilistycznym buntem młodych czy może czymś więcej? Na czym polegała polska specyfika tego ruchu? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Dwukropek

Prowadzi: Piotr Kofta

Goście: Paweł Dunin-Wąsowicz (pisarz, wydawca), Grzegorz Brzozowicz (dziennikarz muzyczny), dr Xawery Stańczyk (poeta, kulturoznawca, znawca kultury alternatywnej)

Data emisji: 23.03.2018

Godzina emisji: 21.30

pg/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prototyp punk-rockowca. Hołd dla Alana Vegi

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2016 14:45
"Letnią noc" poświęciliśmy muzycznej twórczości zmarłego 16 lipca wokalisty i perfomera, członka wpływowego duetu Suicide.
rozwiń zwiń