Poezja z Irlandii. Spotkanie z Nualą Ní Dhomhnaill

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2018 16:02
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z tegoroczną laureatką Międzynarodowej Nagrody Poetyckiej im. Zbigniewa Herberta.
Audio
  • Poezja z Irlandii. Spotkanie z Nualą Ní Dhomhnaill (Dwukropek/Dwójka)
Laureatka Nagrody im. Zbigniewa Herberta  poetka irlandzka, Nuala N Dhomhnaill podczas gali wręczenia Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta 2018
Laureatka Nagrody im. Zbigniewa Herberta – poetka irlandzka, Nuala Ní Dhomhnaill podczas gali wręczenia Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta 2018Foto: PAP/Marcin Obara

książka_shutterstock_1200.jpg
"Walka o przetrwanie języka". Nagroda Herberta dla Nuali Ni Dhomhnaill

"Poezja jest moim kołem ratunkowym, nie wyobrażam sobie istnienia bez niej. To ona pozwoliła mi przetrwać, tak było kilka razy w moim życiu" - mówiła Nuala Ní Dhomhnaill, odbierając w ubiegłym tygodniu Nagrodę Herberta.

Poetka urodziła się w irlandzkiej rodzinie w Anglii, ale gdy miała pięć lat, rodzice oddali ją na wychowanie do rodziny w Irlandii. Dorastała w środowisku mówiącym w języku gaelickim.

Temu językowi pozostała wierna jako pisarka. Gdy zamieszkała z mężem w Turcji, tęsknota za językiem i irlandzką muzyką kazała jej wrócić do ojczyzny.

W audycji rozmawialiśmy z Nualą Ní Dhomhnaill i jurorem Nagrody Herberta Tomaszem Różyckim. Wiersze laureatki przeczytała Elżbieta Kijowska.

***

Tytuł audycji: Dwukropek

Prowadzi: Dorota Gacek

Gość: Nuala Ní Dhomhnaill i Tomasz Różycki

Data emisji: 18.05.2018

Godzina emisji: 21.45

jp/pg

Czytaj także

"Muzyka, film i literatura składają się u Austera w całość"

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2018 15:41
- Paul Auster przyszedł do mnie nie tylko jako autor książek, lecz w pakiecie z filmem i muzyką. Trudno jest jego twórczość rozpatrywać osobno – mówiła w Dwójce krytyczka literacka Anna Marchewka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Herbertowi o stan szczęścia najłatwiej było w podróży"

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2018 12:00
- W luźnym zapiskach znajdziemy twarde zalecenie, że nie należy fotografować się z tzw. tubylcami. Spotykamy innych ludzi, a nie atrakcję turystyczną - mówił w Dwójce Andrzej Franaszek, autor dwutomowej biografii Zbigniewa Herberta, która ukaże się 18 kwietnia.
rozwiń zwiń