X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Nieustanna rozmowa z przeszłością”. Twórczość Jarosława Marka Rymkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2018 19:00
- We wszystkich swoich  książkach powraca on jako pisarz filozoficzny, metafizyczny - mówił prof. Maciej Urbanowski w audycji poświęconej znakomitemu poety i znawcy literatury romantycznej. 13 lipca Jarosław Marek Rymkiewicz skończył 83 lata.
Audio
  • "Nieustana rozmowa z przeszłością”. Twórczość Jarosława Marka Rymkiewicza (Dwukropek/Dwójka)
Jarosław Marek Rymkiewicz
Jarosław Marek RymkiewiczFoto: PAP/Rafał Guz

mandelsztam663.jpg
"Zgiełk czasu" Mandelsztama według Ryszarda Przybylskiego

- Jest twórcą metafizycznym w znaczeniu ogólnym: jako ktoś, kto stawia pytania dotyczące świata, ale przede wszystkim istnienia. Jest pisarzem, dla którego ważne jest istnienie człowieka, ale też narodów, istnienie Polski, kultury, natury - tłumaczył prof. Urbanowski. - W związku z tym powraca też u niego pytanie o śmierć, o umieranie. Jest to nieustanna rozmowa z historią, z przeszłością - podkreślał badacz.

Jak przypomniał gość Dwójki, w porządku historycznoliterackim umieszcza się twórczość Rymkiewicza w klasycyzmie. - To nurt w poezji XX-wiecznej, który trochę kształtował się w geście sprzeciwu wobec awangardowej linii poezji. Zwłaszcza w polemicznym geście wobec tego myślenia o literaturze czy o kulturze, która zakłada, że możliwa jest oryginalność poprzez odcięcie się od tradycji, przeszłości. Że poeta wybitny to ten , który odrzuca przeszłość, odrzuca umarłych, nie rozmawia z nimi - mówił prof. Urbanowski.

W audycji obok wypowiedzi badaczy literatury usłyszeliśmy również - z nagrań archiwalnych Polskiego Radia - rozmowy z samym Jarosławem Markiem Rymkiewiczem. Poeta wspominał m.in. swoje wczesne spotkanie z lekturą "Ojca zadżumionych" Słowackiego. - Nigdy potem nie zapomniałem już tego niesamowitego, przerażającego poematu - opowiadał.

Wśród książek Jarosława Marka Rymkiewicza są tomy esejów poświęconych najwybitniejszym polskim pisarzom: "Juliusz Słowacki pyta o godzinę", "Aleksander Fredro jest w złym humorze", "Żmut", "Baket", "Leśmian. Encyklopedia", tomy esejów historycznych "Kinderszenen", "Wieszanie", "Samuel Zborowski", ponadto tomy wierszy: "Konwencje", "Znak niejasny, baśń półżywa", "Zachód słońca w Milanówku", "Pastuszek Chełmońskiego" i "Koniec lata w zdziczałym ogrodzie", a także przekłady utworów Mandelsztama, Eliota i Flauberta.

***

Tytuł audycji: Dwukropek

Przygotowały:  Dorota Gacek i Anna Lisiecka

Goście: Elżbieta Czerwińska (szefowa Wydawnictwa Sic), prof. Maciej Urbanowski (historyk literatury z Uniwersytetu Jagiellońskiego), Marcin Sendecki (poeta, krytyk literacki) i Krzysztof Koehler - poeta, krytyk. historyk literatury.

Data emisji: 13.07.2018

Godzina emisji: 18.00

jp/mko


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nie ma życia bez czytania – o Henryku Berezie

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2018 15:44
W audycji wspominaliśmy zmarłego w 2012 roku krytyka literackiego i eseisty, przez wiele lat związanego z miesięcznikiem "Twórczość".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Doktora Manna diagnoza niemieckiej duszy

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2018 17:18
W "Strefie literatury" przyjrzeliśmy się bliżej jednemu z najważniejszych dzieł Tomasza Manna, kronikarza dziejów i upadków niemieckiej kultury mieszczańskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zofia Hertz - adiutant Jego Wysokości Redaktora

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2018 14:55
- Była panią tego domu, bardzo liczyło się to, czy kogoś lubi, czy nie. Ten, którego nie lubiła, nie miał szans przebywać w "Kulturze" - tak o najbliższej współpracowniczce Jerzego Giedroycia mówił Jarosław Abramow, bywalec Instytutu Literackiego w Maisons-Laffitte.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nicola Chiaromonte. "On był wspaniały, bo nie był literatem"

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2018 15:49
- Był myślicielem. Nie znajdzie się u niego żadnych uzurpacji i mistyfikacji, które literat potrafi zastosować. U niego jest czysta, jasna myśl - o zmarłym w 1972 r. włoskim eseiście i filozofie opowiadał w Dwójce tłumacz Stanisław Kasprzysiak.
rozwiń zwiń