X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Harlan Ellison. Olbrzym we wszystkich dziedzinach oprócz wzrostu

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2018 16:52
- Nie uznawał żadnych granic, w niczym. To był facet, który wytyczał własne ścieżki, brał się za to, za co akurat miał potrzebę, robił to po swojemu, nie oglądając się na nic i na nikogo - mówił w Dwójce Jerzy Rzymowski, autor wstępu do wydanej właśnie dwutomowej edycji opowiadań Harlana Ellisona "To, co najlepsze".
Audio
  • Twórczość Harlana Ellisona i Nowa Fala w fantastyce (Dwukropek/Dwójka)
okładki książek Harlana Ellisona
okładki książek Harlana EllisonaFoto: mat. prom.

Cyber punk 1200.jpg
"Nie ma cyberpunka bez deszczu"

Jeden z najbardziej wpływowych pisarzy SF w dziejach zmarł przed kilkoma miesiącami w wieku 84 lat. - On sam nie lubił nazywania go autorem science fiction. To było zresztą bardzo charakterystyczne dla Nowej Fali w fantastyce, która nastąpiła w latach 60. XX wieku, czyli odejście od podejścia stricte naukowego i rozszerzenie ram gatunku - tłumaczył Jerzy Rzymowski.

Okres, który poprzedzał Nową Falę był nazywany "Złotym wiekiem fantastyki". - Była to literatura oparta na gadżetach, wynalazkach; tak trochę w duchu Verne'a. Dopiero pojawiały się pierwsze wyłomy, jak Philip K. Dick, który wychodził jeszcze z tych dekoracji, ale już robił po swojemu różne rzeczy. Ktoś fajnie zauważył, że ci starzy pisarze potrafili przewidywać różne zmiany cywilizacyjne, ale nie uwzględniali przy tym, że zmieni się też sama rasa ludzka. Nowa Fala tym się właśnie różniła, że skupiła się na człowieku, a nie tylko na ideach - podkreślał Radosław Kot, tłumacz i dziennikarz.

Jakie analogie można znaleźć między fantastyką nowofalową i współczesną? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Dwukropek

Prowadził: Piotr Kofta

Goście: Jerzy Rzymowski (dziennikarz, pisarz, redaktor naczelny "Nowej Fantastyki"), Radosław Kot (tłumacz, dziennikarz), Michał Radomił Wiśniewski (pisarz, dziennikarz, krytyk literacki)

Data emisji: 21.09.2018

Godzina emisji: 18.00

pg/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Omnifony i MegaNet. Niepokojący świat 2058 roku Jarosława Grzędowicza

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2017 14:58
- Jednym z celów literatury science fiction jest mówienie różnych rzeczy o teraźniejszości przez wykonanie paraleli w przyszłość - przypominał Jarosław Grzędowicz, opowiadając o swojej najnowszej książce "Hel 3".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inne światy Ursuli Le Guin. Poleca Paulina Kinaszewska

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2017 14:32
- Jest w nich bardzo dużo tajemnicy, ale i zachwytu oraz zdziwienia tym, jak ludzie potrafią być inni, podstępni i skomplikowani - mówiła Paulina Kinaszewska o zbiorze opowiadań Ursuli K. Le Guin "Rybak znad Morza Wewnętrznego".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fantastyczne wspomnienia Macieja Parowskiego

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2018 19:00
W audycji rozmawialiśmy o książce "Kukułka na koniu trojańskim", w której Maciej Parowski omawia kilkadziesiąt lat polskiej fantastyki, jej przemiany, poszukiwania i spory.
rozwiń zwiń