REKLAMA

"Listy z więzienia" Ireneusza Iredyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2015 12:00
Rozmowa o wydanej po raz pierwszy drukiem korespondencji pisarza, który w wieku 26 lat został niesłusznie skazany na 3 lata więzienia.
Fragment okładki Listów z więzienia Ireneusza Iredyńskiego
Fragment okładki "Listów z więzienia" Ireneusza IredyńskiegoFoto: Świat Książki/mat. prasowe

"Listy z więzienia" Ireneusza Iredyńskiego ukazały się nakładem Wydawnictwa "Świat Książki". Zostały opracowane i przygotowane do druku przez przyjaciela pisarza Marka Sołtysika. Otrzymał je po jego śmierci od pierwszej żony - Maszy Iredyńskiej.

Ireneusz Iredyński został aresztowany za rzekome usiłowanie gwałtu i po sfingowanym procesie osadzony w Sztumie. Był już wtedy autorem głośnego opowiadania  "Dzień oszusta" i dramatu "Żegnaj Judaszu", który - wystawiony przez Konrada Swinarskiego - okazał się jednym z arcydzieł polskiej dramaturgii. Pisarz w więzieniu nie załamał się dzięki pomocy żony i kilku przyjaciół, którzy się nie bali.

O tle tego zdarzenia opowiada prof. Andrzej Friszke, a o samych listach ich wydawca Marek Sołtysik. W audycji wysłuchamy także fragmentów archiwalnego wywiadu Jerzego Pytlakowskiego z Ireneuszem Iredyńskim, a fragmenty "Listów z więzienia" przeczyta Łukasz Lewandowski.

***

Na audycję "Spotkania po zmroku" zapraszamy we wtorek (14.04) w godzinach 21.30-22.00. Program poprowadzą Dorota Gacek i Elżbieta Łukomska.

mc/jp

Zobacz więcej na temat: Ireneusz Iredyński literatura

Czytaj także

Manipulacje Iredyńskiego po raz trzeci

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2011 12:26
Dwójka poleca "Dzieła zebrane" Ireneusza Iredyńskiego tom 3.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ireneusz Iredyński: Jestem pisarzem przemocy

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2021 05:45
9 grudnia 1985 zmarł Ireneusz Iredyński, wybitny pisarz, prozaik, dramaturg, poeta, scenarzysta, autor tekstów piosenek oraz twórca licznych słuchowisk radiowych. – Jestem pisarzem jednego tematu – przemocy - mówił o sobie w jednym z wywiadów w Polskim Radiu w 1979 roku.
rozwiń zwiń