"Dyrektor filharmonii nie musi być znawcą muzyki"

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2015 13:00
Tak uważa Leszek Zegzda z samorządu małopolskiego. Jerzy Łysiński z zespołu Filharmonii Krakowskiej twierdzi jednak, że powoływani przez samorząd dyrektorzy są również złymi menadżerami.
Audio
  • Spór o Filharmonię Krakowska na antenie Dwójki (Spotkania po zmroku)
Odwołanie znakomitego dyrygenta Michała Dworzyńskiego z funkcji pierwszego dyrygenta Filharmonii Krakowskiej to ostatnia odsłona długotrwałego konfliktu pomiędzy muzykami zespołu a małopolskim samorządem. Czy nie-muzycy mogą dobrze zarządzać Filharmonią?
Odwołanie znakomitego dyrygenta Michała Dworzyńskiego z funkcji pierwszego dyrygenta Filharmonii Krakowskiej to ostatnia odsłona długotrwałego konfliktu pomiędzy muzykami zespołu a małopolskim samorządem. Czy nie-muzycy mogą dobrze zarządzać Filharmonią?Foto: PAP/Andrzej Rybczyński

Muzyk przypomniał, że poprzedni szef Filharmonii - Paweł Przytocki zadłużył instytucję na milion złotych, zaś obecny - Bogdan Tosza ograniczył się do oszczędności kosztem programu, nie pozyskując jednocześnie żadnych dodatkowych źródeł finansowania. Dyrektor naczelny bronił się, mówiąc że ręce krępował mu wspomniany dług, a i tak udało mu się już zdobyć 7 milionów złotych.

Jerzy Łysiński skrytykował również decyzje o odwołaniu znakomitych, akceptowanych przez zespół dyrygentów - Tadeusza Strugały z funkcji dyrektora naczelnego, a Michała Dworzyńskiego - z roli nieformalnego dyrektora artystycznego Filharmonii. Co ciekawe, kością niezgody w drugim przypadku okazała się między innymi "niepoprawna politycznie" muzyka... Prokofiewa.

A oto wyniki sondy przeprowadzonej wśród słuchaczy Dwójki:

***

Tytuł audycji: Spotkania o zmroku

Prowadzi: Jacek Hawryluk

Goście: Bogdan Tosza (dyrektor naczelny Filharmonii Krakowskiej), Leszek Zegzda (Członek Zarządu Województwa Małopolskiego), Jerzy Łysiński (przedstawiciel zespołu Filharmonii Krakowskiej)

Data emisji: 7.05.2015

Godzina emisji: 21.30

mm/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Jan Klata pomylił Kraków z cmentarzem"

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2015 11:00
- Dyrektor Starego Teatru źle zdefiniował wroga. Kraków nie jest aż tak konserwatywny. To nie nekropolia, która czci tylko duchy na Wawelu - uważa krytyk Łukasz Drewniak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fryderyki dla klasyki - jest co poprawiać

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2015 17:00
- Prowadzący był nieprzygotowany, uroczystości brakowało ekskluzywności, za co winię scenariusz, ale generalnie nie było źle - mówił w Dwójce Piotr Rzeczycki z Universal Music Polska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skandal w Toruniu. Teatry politycznym łupem?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2015 16:00
- Po raz pierwszy w historii konkursów na dyrektorów teatrów nastąpiło ostentacyjnie zlekceważenie idei tego przedsięwzięcia - oburzał się w Dwójce Piotr Tomaszuk z Teatru Wierszalin.
rozwiń zwiń