Kamień na szańcu. Jak uratować dom "Zośki"?

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2015 10:25
Dzisiejsze "Spotkania po zmroku" spędzimy w niezwykłym miejscu. Zapraszamy Państwa do domu Tadeusza Zawadzkiego.
Drewniana willa Zawadzkich w Zalesiu Dolnym to jeden z niewielu zachowanych przykładów architektury autorstwa Karola Sicińskiego
Drewniana willa Zawadzkich w Zalesiu Dolnym to jeden z niewielu zachowanych przykładów architektury autorstwa Karola SicińskiegoFoto: Stanisław Olędzki/Fundacja Dom "Zośki"

Poznamy historię willi, która była domem rodzinnym "Zośki" - podporucznika Armii Krajowej, bohatera wojennego - a podczas okupacji ważnym miejscem dla konspiracji. Dom, który jest zabytkiem, popada w ruinę. Teraz toczy się walka o jego dalsze losy. Wszystkie informacje na temat akcji mającej na celu zebranie funduszy na wykup i remont domu znajdą Państwo na stronie internetowej www.domzoski.pl.

W Dwójce o domu Tadeusza Zawadzkiego opowiedzą adiutantka "Zośki" Danuta Zdanowicz-Rossmanowa, przewodnicząca Rady Towarzystwa Przyjaciół Zalesia Dolnego Anna Darska oraz Joanna Kowalska-Nowak, sekretarz Rady Towarzystwa Przyjaciół Zalesia Dolnego.

***

Na audycję "Spotkania po zmroku" zapraszamy w piątek (21.08) w godzinach 22.30-23.00. Program poprowadzi Aleksandra Łapkiewicz.

mc/pg

Czytaj także

Elżbieta Zawacka - jedyna kobieta wśród cichociemnych

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2015 21:00
- Wielu myślało, że odmówi, gdy usłyszała, że wraca do kraju jako skoczek spadochronowy - opowiadała o działalności konspiracyjnej Elżbiety Zawackiej jej biografka Katarzyna Minczykowska-Targowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Obrońca opozycji, którego "ocalił" Dzierżyński

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2015 19:50
- 9 lat spędził w stalinowskim więzieniu, 100 dni w celi śmierci. Rola obrońcy w procesach politycznych była jego votum dziękczynnym - mówił o Władysławie Sile-Nowickim historyk IPN.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pilecki. Od kresowego raju do piekła Rakowieckiej

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2015 13:30
- Wybitny brytyjski historyk Michael Foot nazwał Pileckiego jednym z sześciu najodważniejszych członków ruchu oporu podczas II wojny światowej - mówił o legendarnym rotmistrzu Jacek Pawłowicz.
rozwiń zwiń