Harcerzem zostaje się na całe życie

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2016 13:00
– Jak się raz głęboko wejdzie w harcerstwo, potem trudno się uwolnić – mówił harcmistrz Wiesław Turzański w audycji o polskim ruchu skautowym.
Audio
  • Harcerzem zostaje się na całe życie (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Harcerze 56. Drużyny Harcerskiej Młode Orły ZHP Hufca Ziemi Rzeszowskiej podczas porannego apelu
Harcerze 56. Drużyny Harcerskiej "Młode Orły" ZHP Hufca Ziemi Rzeszowskiej podczas porannego apeluFoto: PAP/Darek Delmanowicz

– Od ponad stu lat przekazywane jest przesłanie "raz harcerzem - na zawsze harcerzem" – opowiadał gość Dwójki. – Nawet jeżeli ktoś odszedł od bieżącej czynnej służby w pierwszej linii, to, gdy w swoim życiu zawodowym, aktywności społecznej, duchowej czy naukowej spotyka osoby, które w młodości przeszły wychowanie harcerskie, bardzo wiele mu to ułatwia.

Wiesław Turzański, a także harcmistrz prof. Marek Wierzbicki oraz warszawskie harcerki opowiadali o polskim wcielaniu w życie idei, metod i programu skautingu, o przyszłości i historii tego ruchu w naszym kraju - a jego losy były bardzo burzliwe nie tylko ze względu na udział harcerzy w II wojnie światowej.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Przygotowała: Aldona Łaniewska-Wołłk

Goście: harcmistrz Wiesław Turzański, harcmistrz prof. Marek Wierzbicki (Delegatura IPN w Radomiu), druhny z 301 Warszawskiej Drużyny Harcerek Na Szlaku im. Maryli Strzemboszowej

Data emisji13.09.2016

Godzina emisji: 21.30

mc/bch

Czytaj także

Dlaczego warto zostać harcerzem?

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2014 10:08
Od ponad 100 lat istnieje na świecie harcerstwo. Ten ruch społeczny bardzo szybko rozprzestrzenił się na wszystkie strony naszego globu. Czym on się charakteryzuje? Dlaczego warto zostać harcerzem? Mówili o tym goście "Klubu Trójki".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Z lilijką i krzyżem. 105 lat polskiego harcerstwa

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2023 05:35
- Ruch harcerski rozwijał się w trzech zaborach. Nie było jeszcze Polski, ale było polskie harcerstwo – mówił na antenie Polskiego Radia Wiesław Maślanka, naczelnik Związku Harcerstwa Polskiego w latach 2000-2005.
rozwiń zwiń