150 lat fascynacji. Kultura Japonii po europejsku

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2017 13:00
– Otwarcie granic Japonii w latach 50. XIX wieku pokrywa się z bardzo dynamicznymi zmianami w sztuce europejskiej – mówił historyk sztuki Przemysław Głowacki o początkach mody na kulturę japońską w Europie.
Audio
  • 150 lat fascynacji. Kultura Japonii po europejsku (Spotkania po zmroku/Dwójka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shutterstock/Jacky Brown

W Muzeum Narodowym w Warszawie i jednocześnie w Muzeum Narodowym w Krakowie możemy oglądać duże wystawy sztuki japońskiej. Właśnie ukazuje się wznowienie "Księgi herbaty" z 1906 roku autorstwa Kakuzō Okakury, na aukcjach nie brakuje japońskiej sztuki, a studenci japonistyki wciąż popularyzują w nowy sposób bliską im kulturę. 

W Dwójce zastanawialiśmy się nad tym, czy jesteśmy świadkami kolejnej fali mody na kulturę Dalekiego Wschodu i z czego ona wynika. Pytaliśmy też o to, jak wyglądają dzisiaj relacje polsko-japońskie i jaki wpływ kultura japońska wywarła na kulturę polską i europejską.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadzenie: Dawid Dziedziczak

Goście: Urszula Mach-Bryson (japonistka z Uniwersytetu Warszawskiego, autorka wstępu do "Księgi herbaty" Kakuzō Okakury), Przemysław Głowacki (historyk sztuki), Yoriko Terada (Ambasada Japonii w Warszawie)

Data emisji: 18.04.2017

Godzina emisji: 21.30

bch/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Podróż do Edo". Śladami dawnej Japonii

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2017 22:00
- Ruch ukiyo-e, czyli "obrazy przemijającego świata", narodził się w epoce Edo w XVII wieku. Nurt ten rozwinął się w środowisku mieszczańskim, ale szybko stał się wiodącym nurtem w sztuce japońskiej – powiedziała Katarzyna Maleszko, kuratorka wystawy w Muzeum Narodowym w Warszawie.
rozwiń zwiń