X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Co tak naprawdę wiemy o żywych trupach

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2017 19:00
Dlaczego wyobrażenie apokalipsy zombie stało się tak popularne? I czy postać żywych trupów najlepiej oddaje niepokoje współczesnych społeczeństw?
Audio
  • Co tak naprawdę wiemy o żywych trupach (Spotkania po zmroku/Dwójka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Laura Pashkevich/Shutterstock.com

Słowo "zombie" pojawia się w kulturze Zachodu po raz pierwszy w XVII wieku w powieści Pierre'a-Corneilla Blessebois. Umieszczone zostaje w kontekście magii, związanej z religią voodoo. Podobnie przedstawiają żywe trupy przedwojenne filmy amerykańskie. Przełom w ich wizerunku nastąpił za sprawą filmu "Noc żywych trupów" George'a Romero z 1968 roku. Po raz pierwszy zombie zostało powiązane z epidemią, przenoszoną za pomocą ugryzień. Od tej pory lawinowo wzrasta zainteresowanie tą figurą. Powstają liczne filmy, książki, komiksy i gry wideo.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadzi: Michał Nowak

Goście: dr Ksenia Olkusz (historyk literatury z Ośrodka Badawczego Facta Ficta, redaktor książki "Zombie w kulturze"), prof. Dariusz Brzostek (kulturoznawca z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, współredaktor książki "Potworna wiedza. Horror w badaniach kulturowych"), Adam Węgłowski (dziennikarz, autor książki "Żywe trupy. Prawdziwa historia zombie")

Data emisji: 21.09.2017

Godzina emisji: 21.30

mz/mc


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Koniec świata to dopiero początek

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2016 15:00
– Fascynacja tematyką postapokaliptyczną to pewna próba przetwarzania i oswajania naszych lęków społecznych – mówiła badaczka kultury Lidia Rudzińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski komiks testuje w USA apokalipsę

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2016 16:00
- To są komiksowe eseje, rodzaj fantazji o mieście przyszłości, groteskowe, ale i podszyte lękiem - opowiadał Kuba Demiańczuk o zbiorze "Testując apokalipsę" Toma Kaczyńskiego, Amerykanina o polskich korzeniach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wudu. "Śpiewając zwracamy się ku duchom"

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2016 17:40
- Przywołujemy je. To tak jakby wyjąć telefon komórkowy i zadzwonić do kogoś - mówił o haitańskiej muzyce Jean Claude Dorvil, szef zespołu Chouk Bwa Libete.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Haitańczyk w transie jest wierzchowcem Boga"

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2016 14:10
- Na ogół trans kojarzymy z zażywaniem narkotyków. Na Haiti trans polega na tym, że ludzka osobowość znika, a w jej miejsce wchodzi osobowość ducha - o religii wudu opowiadał w Dwójce antropolog prof. Leszek Kolankiewicz.
rozwiń zwiń