X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ossendowski. Przygody, reportaże i awantury

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2017 15:45
– To, w jaki sposób Ossendowski podpisał się pod swoimi utworami, sprowokowało naukowców do zabrania głosu i podjęcia dyskusji – mówił prof. Zbigniew Kopeć o książce "Przez kraj ludzi, zwierząt i bogów".
Audio
  • Ossendowski. Przygody, reportaże i awantury (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Grafika według pocztówki z fotografią Antoniego Ferdynanda Ossendowskiego
Grafika według pocztówki z fotografią Antoniego Ferdynanda OssendowskiegoFoto: Shutterstock.com/wikimedia/domena publiczna

AF Ossendowski 1200.jpg
Ossendowski na dzikich stepach Azji Centralnej

Antoni Ferdynand Ossendowski był jednym z najsławniejszych pisarzy dwudziestolecia międzywojennego, który w warunkach świeżo odzyskanej polskiej niepodległości odpowiedział na pewną czytelniczą potrzebę. – Chciano literatury, która już nie opowiada ani o kwestiach bieżącej polityki, ani o martyrologii narodu polskiego, tylko o kimś, kto niekoniecznie zawsze przegrywa, kto jest bohaterem, kto sobie radzi w różnych okolicznościach zewnętrznych po to, by osiągać cel. Taką prozę tworzył Ossendowski – powiedział prof. Zbigniew Kopeć.

Gość Dwójki opowiadał m.in. o nurtach prozy uprawianych przez Ossendowskiego: powieści przygodowej ("sposób na nią okazuje się prosty: awantura, polityka, szpiegostwo oraz magia, przepowiednie, wróżby, szamanizm") oraz tekstach reportażowych, które swego czasu wywołały wiele kontrowersji. A chodziło o to, że pod kilkoma z nich Ossendowski podpisał się jako "profesor doktor".

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadzi: Dorota Gacek

Gość: prof. Zbigniew Kopeć (historyk literatury z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu)

Data emisji: 21.11.2017

Godzina emisji: 21.30

mc/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Arianka Spiegel. Cudowne dziecko dwudziestolecia

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2017 12:00
– Józef Lejtes, znany przedwojenny reżyser, nakręcił z nią pięciominutowy film, który dziś nazwalibyśmy "demo tape", z myślą, by wysłać to do Hollywood – mówił o Arianie Spiegel dokumentalista Tomasz Magierski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ręka, noga, sztuka. Nieznana biografia Strzemińskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2017 10:00
– W pierwszym momencie, gdy to przeczytałam, nie mogłam w to uwierzyć – mówiła o pewnym odnalezionym dokumencie Ewa Paulina Wawer, współautorka książki biograficznej o Władysławie Strzemińskim.
rozwiń zwiń