X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rzeczpospolita Krzemieniecka albo Nowe Ateny Wołyńskie

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2018 13:04
W audycji opowiemy o losach przywróconego do życia rozkazem Marszałka Piłsudskiego słynnego Liceum Krzemienieckiego.
Krzemieniec
KrzemieniecFoto: Shutterstock/Elzbieta Sekowska

Krzemieniec1200.JPG
Krzemieniec - enklawa Juliusza Słowackiego

Polska szkoła w Krzemieńcu na Wołyniu istniała w latach 1805–1831. Została powołana do życia przez Tadeusza Czackiego i Hugo Kołłątaja. W tamtym okresie była to naukowa i kulturalna stolica Wołynia. W odrodzonej Polsce Liceum Krzemienieckie zostało powołane do życia rozkazem nr 162 z 27 maja 1920 roku, przez samego Marszałka. Przytoczmy jego treść expressis verbis:

Rozkaz o otwarciu Liceum w Krzemieńcu. Odrodzona Rzeczpospolita Polska szuka dróg własnych, by wychować nowe pokolenia dzielnych obywateli, którzy, by jej wielkość i chwałę szerzyć i utrwalić zdołali. Chcąc drogi te odnaleźć, musi sięgnąć do tradyci wielkich przodków i oprzeć się na powołanych prez nich do życia instytucjach wychowawczych, które ongiś, po politycznym naszej Ojczyzny upadku, zdrowego ducha polskiego zachować umiały. W tej pracy, która do odrodzenia Ojczyzny doprowadziła, niemałą odegrało rolę Liceum, stworzone wysiłkiem Tadeusza Czackiego i kresowej ludności polskiej. Słynną tę uczelnie powołuję niniejszym do nowego życia, by snuła dalej wielką myśl swych założycieli i pełniła w nowych warunkach , z tą samą jednak gorliwością, co przed laty, tę samą służbę na pożytek Ojczyzny, nauki i cnoty.

Rozkazowi nr 162 towarzyszył rozkaz nr 163 przekazujący majętności, które do upadku powstania listopadowego pracowały na rzecz Liceum Wołyńskiego - Liceum Krzemienieckiemu. Dzięki temu potężnemu oparciu finansowemu nawet Wielki Kryzys nie doprowadził do upadku Liceum Krzemienieckiego.

***

Na audycję "Spotkania po zmroku" w środę (4.04) w godz. 21.30-22.00 zaprasza Anna Lisiecka.

bch/mko

Zobacz więcej na temat: krzemieniec
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tadeusz Czacki - twórca Liceum Krzemienieckiego

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2019 06:03
- Z małego miasteczka na Kresach Wschodnich uczynił miasto-szkołę, skupiając w "Wołyńskich Atenach" całe polskie życie umysłowe i kulturalne Podola, Wołynia i Ukrainy – mówił na antenie Polskiego Radia prof. Andrzej Notkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Irena Sandecka, bohaterka z Wołynia

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2016 23:00
Reportaż pt. "Elementarz krzemieniecki" o nauczycielce z Krzemieńca, cenionej i przez Polaków, i przez Ukraińców.
rozwiń zwiń