Zofia Kossak. "Odważne życie naznaczone śmiercią"

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2018 14:03
- Urodziła się nad rzeką Wieprz na Lubelszczyźnie i ta rzeka symbolizuje jej życie: mnóstwo meandrów, kolejne zakręty, pozornie tylko spokojna - mówiła dr Joanna Jurgała-Jureczka w audycji o skomplikowanych losach Zofii Kossak-Szczuckiej, której 50. rocznica śmierci minęła niedawno.
Audio
  • Skomplikowane losy Zofii Kossak-Szczuckiej (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Zofia Kossak-Szczucka
Zofia Kossak-SzczuckaFoto: Stanisław Jakubowski/ARCH/PAP

 

Jan Józef Szczepański 1200.jpg
Literacki portret Jana Józefa Szczepańskiego

- Magdalena Samozwaniec pisała, że Herbaczewski, który znał się na gwiazdach i mógł wróżyć z kart, powiedział o Zofii, że jest to osoba naznaczona śmiercią - przywołała dr Joanna Jurgała-Jureczka historię, która w symboliczny sposób mówi o tragizmie, jakim było naznaczone życie Zofii Kossak-Szczuckiej.

A złożyły się na to i dramaty rodzinne, i konsekwencje straszliwych wydarzeń XX-wiecznej historii (m.in. pobyt w obozie w Auschwitz, przymusowa emigracja). W audycji była również mowa o uproszczeniach na temat biografii pisarki ("albo pokazywanie matki Polki monumentalnej, albo pokazywanie antysemitki") oraz o odważnych gestach - jako działaczki i jako pisarki - na jakie Zofia Kossak-Szczucka się zdobywała.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadzi: Wacław Holewiński

Gość: dr Joanna Jurgała-Jureczka (badaczka biografii i twórczości Zofii Kossak-Szczuckiej)

Data emisji: 26.04.2018

Godzina emisji: 21.30

jp/mko

Czytaj także

"Tadeusz Różewicz i Karl Dedecius znali się domowo"

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2018 12:26
- Pisali do siebie w zasadzie o wszystkim: o życiu rodzinnym, swoich dzieciach, podróżach. W każdym liście jest pozdrowienie dla pani Elwiry, żony Karla Dedeciusa. Jak to się mówi, dużo o sobie wiedzieli - mówiła w czwartą rocznicę śmierci Tadeusza Różewicza Maria Dębicz, gość Dwójki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niedokończona powieść K. K. Baczyńskiego. "Młodzieńcza, rozkoszna zabawa"

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2018 14:38
- Jakkolwiek literacko nie jest to tekst absolutnie mistrzowski, ale daje wgląd i przypomina o tej innej stronie talentu Baczyńskiego. Myślę sobie, że to jest także waga tego znaleziska - mówiła w Dwójce Małgorzata Wichowska, kustosz Muzeum Literatury w Warszawie.
rozwiń zwiń