X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Spycimierskie Boże Ciało

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2018 13:13
W audycji odwiedziliśmy Spycimierz - małą wioskę w województwie łódzkim, kilka kilometrów od Uniejowa.
Audio
  • Spycimierskie Boże Ciało (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Spycimierz. Od rana trwają przygotowania do głównych uroczystości Bożego Ciała
Spycimierz. Od rana trwają przygotowania do głównych uroczystości Bożego CiałaFoto: Małgorzata Szymankiewicz/PR

via_crucis_1200.jpg
Przed premierą "Drogi Krzyżowej" w Operze Wrocławskiej

Co roku parafianie spycimierscy, na kilka dni przed uroczystością Bożego Ciała, pozostawiają swoje zwykłe obowiązki, by zbierać kwiaty. Kwiaty na dywany, które ułożą na trasie procesji w Boże Ciało.


W roku stulecia niepodległości Polski na spycimierskich dywanach znajdujemy dużo motywów narodowych Fot.: Małgorzata Szymankiewicz W roku stulecia niepodległości Polski na spycimierskich dywanach znajdujemy dużo motywów narodowych   Fot.: Małgorzata Szymankiewicz

Tradycja, wedle przekazów ustnych, istnieje od 200 lat. Nie ustalono, skąd zwyczaj przyszedł do Spycimierzan. Podobny istnieje w kulturach południowych – we Włoszech i w Hiszpanii.


Dywan przed jednym z ołtarzy   Fot.: Małgorzata Szymankiewicz Dywan przed jednym z ołtarzy  Fot.: Małgorzata Szymankiewicz

O tradycji, symbolice układania kwietnych dywanów i ważności tych działań dla lokalnej społeczności parafialnej opowiadali w audycji: Maria Pełka, prezes Parafialnego Stowarzyszenia Spycimierskie Boże Ciało, Aldona Plucińska z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi oraz ks. Wojciech Kaźmierczak - wieloletni proboszcz parafii w Spycimierzu, inicjator wpisania tradycji na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadzi: Małgorzata Szymankiewicz

Data emisji:  31.05.2018

Godzina emisji: 21.30

pg/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Dialog, między religiami, nie zagraża zachowaniu swojej tożsamości"

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2018 15:00
- Dialog chrześcijańsko-judaistyczny wpisuje się w bardzo szeroką postawę Kościoła prowadzenia dialogu ze współczesnym światem. Jeżeli Kościół ma walczyć o zbawienie ludzi, to należy pamiętać, że Bóg pragnie zbawić wszystkich ludzi - mówił w Dwójce ks. bp Rafał Markowski, przewodniczący Rady ds. Dialogu Religijnego Konferencji Episkopatu Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Boże Ciało. "Człowiek w podróży do Nieba potrzebuje przewodnika i pokarmu"

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2018 16:30
Kościół katolicki obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. W Rozmowie PR24 o Bożym Ciele mówił ks. Bogdan Bartołd, proboszcz Bazyliki Archikatedralnej w Warszawie pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela.
rozwiń zwiń