Literacka legenda Łazienek Królewskich

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2018 14:53
Łazienki królewskie w Warszawie od wieków inspirowały artystów, pisarzy i poetów. O utworach poświęconych temu miejscu porozmawiamy w "Zagadkowym kwadransie".
Łazienki Królewskie
Łazienki KrólewskieFoto: Arcaion/Pixabay.com

Od kiedy w 1764 roku Stanisław August Poniatowski stał się właścicielem Łazienek i postanowił ustanowić tu swoją letnią rezydencję, Łazienki Stanisławowskie zostały uwiecznione we wspomnieniach wielu gości odwiedzających króla, w tym wybitnych pisarzy polskiego Oświecenia m.in bywalców słynnych obiadów czwartkowych. Mają Łazienki swoją patriotyczną legendę - spisek, atak na Belweder, poderwanie przez podchorążych ponad 9 tys. żołnierzy polskiego garnizonu - to wielki temat polskiego romantyzmu. Wreszcie Łazienki w dwudziestoleciu międzywojennym i w czasie wojny.

***

Na audycję "Zagadkowy kwadrans" zapraszamy w niedzielę (4.03) w godz. 11.45-12.00. Program poprowadzi Ewa Stocka-Kalinowska.

bch

Zobacz więcej na temat: Łazienki Królewskie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jan Bogumił Plersch. Malarz Łazienek Królewskich

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2017 13:00
- Jego prac nie da się zgromadzić w jednym miejscu, gdyż są to głównie dekoracje w architekturze, plafony, malowidła naścienne - na wystawę "W żywiole sztuki. Jan Bogumił Plersch - nadworny malarz króla Stanisława Augusta" zapraszała w Dwójce Izabela Zychowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia i walka o gwiazdki. Łazienki z nowym szefem

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2017 20:00
– Wielu Francuzów dziwi się, że przez kilka lat na początku XIX wieku Łazienki były rezydencją Ludwika XVIII, króla Francji na wygnaniu – mówił prof. Zbigniew Wawer, od 1 marca 2017 r. dyrektor Łazienek Królewskich.
rozwiń zwiń