Zagadkowe panie Kossakówny

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2018 13:13
W audycji rozmawiać będziemy o biografiach pań z roku Kossaków.   
Joanna Jurgała-Jureczka Kobiety Kossaków, Dom Wydawniczy PWN (okładka książki)
Joanna Jurgała-Jureczka "Kobiety Kossaków", Dom Wydawniczy PWN (okładka książki)Foto: mat. prom.

"Wielka historia i małe przyziemne sprawy krzyżowały plany, plątały drogi, a kobiety z rodu Kossaków w różnych okolicznościach tworzyły kolejne domy, wprowadzały w świat dzieci, realizowały marzenia, spełniały oczekiwania, zaskakiwały, wzbudzały podziw, zazdrość albo współczucie. Są wśród nich żony: Juliuszowa, Tadeuszowa, Wojciechowa, ale są i kobiety, których nazwiska i pseudonimy literackie świadczą o samodzielności, o własnym dorobku. a nie życiu w cieniu mężów i ojców" - pisze w książce Kobiety Kossaków Joanna Jurgała-Jureczka.

My w audycji opowiemy o trzech pisarkach z tak zasłużonego dla polskiej kultury rodu Kossaków. Każda z nich zostawiła literackie świadectwa swojego życia, opowieść o przywiązaniu do tradycji tej wybitnej rodziny, a zarazem o pragnieniu niezależności i twórczej aktywności.

Bohaterkami będą Zofia Kossak-Szczucka - 9 kwietnia przypada 50. rocznica śmierci pisarki - jej córka Anna Szatkowska oraz siostra stryjeczna Magdalena Samozwaniec.

***

Na "Zagadkowy kwadrans" w niedzielę (8.04) w godz. 11.45-12.00 zaprasza Dorota Gacek.

Zobacz więcej na temat: literatura
Czytaj także

Sylvia Plath. "Jej czarna legenda jest jak przycisk do papieru"

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2018 09:45
- Wiele osób w Polsce zna Sylvię Plath, wie o jej problemach psychicznych i samobójczej śmierci, pewnie też o jej trudnym małżeństwie. Natomiast to wszystko przykrywa, jak przycisk do papieru jej twórczość - mówiła w Dwójce Joanna Mueller, poetka, literaturoznawczyni i krytyczka literacka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Potrzebni sobie do życia. O przyjaźni Herberta i Czapskiego

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2018 14:04
Punktem wyjścia do rozmowy o dwóch znakomitych twórcach była nowo wydana książka: Józef i Maria Czapscy, Katarzyna i Zbigniew Herbertowie "Korespondencja".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Czechowicz nie mówi normalnie, tylko w sposób magiczny"

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2018 08:00
- Trzeba pamiętać, ze w centrum tej twórczości tkwi siedem niewielkich tomików, w których rozwija się jedyny w swoim rodzaju świat – przypominał prof. Andrzej Zieniewicz w Dwójkowej audycji o wielorodzajowym dorobku znakomitego lubelskiego poety.
rozwiń zwiń