Giacomo Casanova - wieczny kochanek

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2018 15:37
Mija 220 lat od śmierci człowieka, którego nazwisko stało się synonimem uwodziciela. W zachodnim europejskim świecie towarzyszą tej rocznicy konferencje naukowe.
Giacomo Casanova. Portret autorstwa Francesca Casanovy
Giacomo Casanova. Portret autorstwa Francesca CasanovyFoto: Wikimedia Commons/Domena publiczna

Henry James 1200.jpg
Zagadkowy Henry James

W pierwszej połowie życia wydawał się niezmożony. Organizował loterie państwową w Paryżu, inwestował w fabrykę jedwabiu. Był wolnomularzem – więc miał dostęp do europejskich dworów: Fryderyka Wielkiego w Berlinie, Carycy Katarzyny w Petersburgu. Był też podjęty na dworze papieskim! Od Klemensa XIII otrzymał Krzyż Kawalera Złotej Ostrogi. "W życia wędrówce na połowie czasu " chciał uwić sobie gniazdko w Warszawie. Liczył na posadę sekretarza królewskiego przy młodym, pięknym i światłym Stanisławie Auguście. I byłoby do tego doszło, gdyby nie pojedynek z Branickim.

Nawet pośmiertnie został niewolnikiem swojego mitu – to z powodu pamiętników "Historia mojego życia". Ale jego paszportem do literatury miała być powieść fantastyczno-filozoficzna "Icosameron". Fellini, Schnizler, Gustaw Herling Grudziński dostrzegają jednak w jego postaci dużo bardziej złożone pierwiastki. Fragmenty eseju Grudzińskiego "Labirynt Casanovy" zabrzmią w audycji w interpretacji Adama Ferencego.

***

Na "Zagadkowy kwadrans" w niedzielę (3.06) w godz. 11.45-12.00 zaprasza Anna Lisiecka.

mko

Zobacz więcej na temat: literatura
Czytaj także

Etgar Keret: najważniejsza jest esencja, a nie fakty

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2018 17:44
- Byłem z matką w Polsce, oglądała miejsce swojego urodzenia, Warszawę. Było to dla niej niezwykłe zobaczyć, że tak wiele rzeczy, które istniały w jej pamięci, nie istnieją, a istnieją te, które były wytworem jej wyobraźni - mówił w Dwójce znany izraelski pisarz.
rozwiń zwiń