X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Giacomo Casanova - wieczny kochanek

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2018 15:37
Mija 220 lat od śmierci człowieka, którego nazwisko stało się synonimem uwodziciela. W zachodnim europejskim świecie towarzyszą tej rocznicy konferencje naukowe.
Giacomo Casanova. Portret autorstwa Francesca Casanovy
Giacomo Casanova. Portret autorstwa Francesca CasanovyFoto: Wikimedia Commons/Domena publiczna

Henry James 1200.jpg
Zagadkowy Henry James

W pierwszej połowie życia wydawał się niezmożony. Organizował loterie państwową w Paryżu, inwestował w fabrykę jedwabiu. Był wolnomularzem – więc miał dostęp do europejskich dworów: Fryderyka Wielkiego w Berlinie, Carycy Katarzyny w Petersburgu. Był też podjęty na dworze papieskim! Od Klemensa XIII otrzymał Krzyż Kawalera Złotej Ostrogi. "W życia wędrówce na połowie czasu " chciał uwić sobie gniazdko w Warszawie. Liczył na posadę sekretarza królewskiego przy młodym, pięknym i światłym Stanisławie Auguście. I byłoby do tego doszło, gdyby nie pojedynek z Branickim.

Nawet pośmiertnie został niewolnikiem swojego mitu – to z powodu pamiętników "Historia mojego życia". Ale jego paszportem do literatury miała być powieść fantastyczno-filozoficzna "Icosameron". Fellini, Schnizler, Gustaw Herling Grudziński dostrzegają jednak w jego postaci dużo bardziej złożone pierwiastki. Fragmenty eseju Grudzińskiego "Labirynt Casanovy" zabrzmią w audycji w interpretacji Adama Ferencego.

***

Na "Zagadkowy kwadrans" w niedzielę (3.06) w godz. 11.45-12.00 zaprasza Anna Lisiecka.

mko

Zobacz więcej na temat: literatura
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Etgar Keret: najważniejsza jest esencja, a nie fakty

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2018 17:44
- Byłem z matką w Polsce, oglądała miejsce swojego urodzenia, Warszawę. Było to dla niej niezwykłe zobaczyć, że tak wiele rzeczy, które istniały w jej pamięci, nie istnieją, a istnieją te, które były wytworem jej wyobraźni - mówił w Dwójce znany izraelski pisarz.
rozwiń zwiń