X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Inauguracja Roku Moniuszkowskiego w Teatrze Wielkim Operze Narodowej

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2019 10:59
Podczas zorganizownej 5 stycznia uroczystości zabrzmiało sztandarowe dzieło wybitnego kompozytora - "Halka". Operę wystawiono we włoskiej wersji językowej. Wydarzenie transmitowała radiowa Dwójka.
Audio
  • Rozpoczął się Rok Moniuszkowski – relacja Karola Tokarczyka (IAR)
Inauguracja Roku Moniuszkowskiego w Teatrze Wielkim Operze Narodowej
Inauguracja Roku Moniuszkowskiego w Teatrze Wielkim Operze NarodowejFoto: Łukasz Kowalski/PR

- Władze UNESCO postanowiły rok 2019 powołać jako rok międzynarodowy Stanisława Moniuszki na wniosek trzech krajów: Litwy, Białorusi i Polski. Bo też, jak wszyscy pamiętamy, Stanisław Moniuszko czerpał szeroko z wielokulturowości ówczesnej Rzeczpospolitej - mówił przed koncertem wicepremier oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

W rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową szef MKiDN powiedział, że Rok Moniuszkowski to doskonała okazja do prezentacji dorobku artysty. - To po Chopinie drugi najwybitniejszy polski kompozytor. On jest głównie znany z tych kilku swoich najbardziej słynnych oper. Jest oczywiście twórcą polskiej Opery Narodowej, ale Moniuszko stworzył kilkaset najróżniejszych dzieł muzycznych - fascynujących, wspaniałych: pieśni, operetki, balety, wspaniała muzyka kościelna. Chcemy to wszystko przypomnieć - mówił Piotr Gliński.

moniuszko konferencja 1200.jpg
Prof. dr hab. Marcin Gmys: wciąż mało wiemy o Moniuszce

Rok Moniuszkowski rozpoczęło wykonanie w Teatrze Wielkim Operze Narodowej "Halki" w języku włoskim, z grającą na instrumentach historycznych orkiestrą Europa Galante pod dyrekcją Fabio Biondiego. Pełnomocnik rządu do spraw obchodów Roku Moniuszkowskiego w Polsce Waldemar Dąbrowski powiedział, że rok ten rozpoczyna się od urzeczywistnienia marzeń kompozytora. - Wersja włoska "Halki" powstała na jego życzenie. Tłumaczenia podjął się słynny wówczas baryton, jego przyjaciel, śpiewak, którego uważano za spolszczonego Włocha - Achille Bonoldi. Moniuszko zaakceptował tę wersję, nigdy jednak nie miał szczęścia za swojego życia jej usłyszeć - przypominał Waldemar Dąbrowski.

Pełnomocnik rządu do spraw obchodów Roku Stanisława Moniuszkowski dodał, że efekty podejmowanych działań będą widoczne w kolejnych latach. - Dzisiaj zaczynamy, to jest pierwszy akord. Cały rok 2019, świadomie tak to z panem ministrem ułożyliśmy, że początek jest wyraźny, końca nie będzie, bo energia roku 2019 ma promieniować dalej, na 2020, 2021 i jeszcze dużo dalej - zapowiadał Waldemar Dąbrowski.

tina1200.jpg
Tina Gorina: porusza mnie postać Halki

Prezes Polskiego Radia Andrzej Rogoyski poinformował, że publiczny nadawca będzie relacjonował wydarzenia związane z obchodami Roku Moniuszkowskiego. - Polskie Radio transmituje jak najwięcej muzyki Moniuszki i innych polskich wybitnych twórców, ale w szczególności w 200-lecie urodzin Moniuszki będziemy się koncentrować na tych wydarzeniach z nim bezpośrednio związanych - powiedział prezes Polskiego Radia.

Wykonanie "Halki" na scenie Teatru Wielkiego Opery Narodowej było powtórzeniem koncertu, który odbył się w ramach ubiegłorocznego Festiwalu Chopin i jego Europa.

Rok 2019 został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej i UNESCO Rokiem Stanisława Moniuszki. W tym roku przypada 200-setna rocznica urodzin kompozytora, dyrygenta, dyrektora Teatru Wielkiego w Warszawie oraz twórcy polskiej opery narodowej.

W przerwie transmisji koncertu wysłuchaliśmy rozmów z Fabio Biondim oraz Waldemarem Dąbrowskim.

Program:

Stanisław Moniuszko Halka – wykonanie koncertowe, we włoskiej wersji językowej

Wyk. Tina Gorina – sopran (Halka), Monika Ledzion-Porczyńska – mezzosopran (Zofia), Metheus Pompeu – tenor (Jontek), Robert Gierlach – bas-baryton (Janusz), Rafał Siwek – bas (Stolnik), Karol Kozłowski – tenor (młodzieniec), Mateusz Stachura – baryton (Dziemba), Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej, Europa Galante, dyr. Fabio Biondi

***

Tytuł audycji: Wieczór operowy

Prowadził: Krzysztof Dziuba

Data emisji: 5.01.2019

Godz. emisji: 19.00

IAR/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rok Moniuszkowski. Prof. dr hab. Marcin Gmys: wciąż mało wiemy o Moniuszce

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2018 07:37
- Myślę, że jego twórczość lepiej przemawia do starszego pokolenia, które jeszcze na Moniuszce się wychowywało. W przypadku młodszego pokolenia jest ono obarczone pewną skazą, mianowicie ma bardzo kiepsko opracowany program edukacji muzycznej - mówił w Dwójce uczestnik konferencji "Dzieło Stanisława Moniuszki jako wyzwanie kulturowe".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Fedisz: o Moniuszce trzeba wciąż opowiadać

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2018 11:32
- W zasadzie wszyscy wiemy, kim był, ale nawet wielu muzykologów nie potrafi wymienić wszystkich jego oper. Stąd Rok Moniuszkowski, byśmy mogli jak najwięcej powiedzieć o tym naszym jedynym, muzycznym wieszczu – mówił w Dwójce kurator wystawy "Viva Moniuszko!".
rozwiń zwiń