X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Najsłynniejszy Aztek opery

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2010 18:52
W sobotnim "Wieczorze operowym": "Montezuma" Carla Heinricha Grauna. Na retransmsję spektaklu, który odbył się w czerwcu w Poczdamie, zaprasza Aleksander Laskowski.
Audio

Odkrycie i krwawy podbój Nowego Świata nie mógł nie odcisnąć piętna na twórczości barokowych librecistów. Szczególną popularnością cieszyła się historia zdobycia imperium Azteków i obalenia cesarza Montezumy przez Hiszpanów pod wodzą Hernána Cortésa. Opery o "meksykańskiej" konkwiście skomponowali między innymi Antonio Vivaldi, Josef Mysliveček i Carl Heinrich Graun. Co ciekawe libretto do "Montezumy" napisał król Prus Fryderyk II Wielki (autorem włoskiego przekładu był Giampetro Tagliazucchi). Graun powierzył rolę tytułową kastratowi, a współcześnie wykonują ją najczęście mezzo-sopranistki. Natomiast w tegorcznej poczdamskiej  inscenizacji Montezumę zagrał ceniony rumuński kontratenor Florin Cezar Ouatu.


Program:

 
Carl Heinrich Graun Montezuma, opera seria w trzech aktach do libretta Fryderyka II

Wyk. Florin Cezar Ouatu – mezzosopran (Montezuma, cesarz Meksyku), Mireille Delunsch – sopran (Eupaforice, królowa Tlascála), Laila Salome Fischer – sopran (Erissena, jej powiernica), Makoto Sakurada – sopran (Tezeuco, sługa Montezumy), Mark Chambers – sopran (Pilpatoe, generał Montezumy), Paolo Lopez – sopran (Cortés, przywódca Hiszpanów), Gerald Thompson – alt (Narves, hiszpański kapitan); Kammerakademie Poczdam, Sergio Azzolini - dyrygent

 

20 listopada (sobota), godz. 19:00

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak