Ifigenia w Taurydzie - Tauryda w Nowym Jorku. Transmisja z MET w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2011 14:32
Słynne przedstawienie opery Glucka z Metropolitan Opera w Nowym Jorku już w sobotni wieczór na antenie Dwójki. W rolach głównych Susan Graham i Plácido Domingo.
Audio

Christoph Willibald Gluck przedstawił historię Ifigenii w dwóch operach. W pierwszej zajmował się historią, mającą miejsce w Aulidzie, natomiast w 1779 roku napisał swoją piątą operę dla Paryża, "Iphigénie en Tauride". W tym dziele podsumował swoje doświadczenia jako kompozytora operowego i doprowadził reformę operową do końca: zniknęły recytatywy z towarzyszeniem samego tylko klawesynu, ograniczone zostały wstawki baletowe, tak typowe dla francuskiej tragedii jego czasów. Nigdy już potem nie napisał niczego równie dobrego.

 

Opera dość wiernie podąża za Eurypidesem, koncentrując się na uczuciach i motywach bohaterów. Skomplikowane relacje między postaciami i walka z przeznaczeniem wikłają intrygę aż do punktu, w którym ani postacie sceniczne, ani widzowie nie sa już w stanie znaleźć samodzielnie satysfakcjonujacego rozwiązania. Konieczna jest boska interwencja: bogini Diana (której kapłanką jest Ifigenia) rozwiązuje konflikt ku powszechnemu zadowoleniu i radości. Zabieg deus ex machina jest, nota bene, wynalazkiem przypisywanym Eurypidesowi.

 

Przedstawienie w Metropolitan Opera w Nowym Jorku spotkało się z entuzjazmem krytyki i publiczności, bedąc triumfem zarówno Susan Graham w roli tytułowej jak i Plácido Domingo w partii Orestesa.

Do Nowego Jorku zaprasza Aleksander Laskowski

 

Program

Christoph Willibald Gluck Ifigenia na Taurydzie, opera w czterech aktach

Wyk. Susan Graham, Plácido Domingo, Paul Groves, Julie Boulianne, Chór i Orkiestra Metropolitan Opera, Patrick Summers - dyrygent

 

26 lutego (sobota), godz. 19:00

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Wieczór Operowy Dwójki: "Orfeusz i Eurydyka" Glucka

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2009 12:34
23 maja 2009, godz.18:45
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wieczór operowy Dwójki: Dwie Ifigenie Glucka

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2010 10:14
20 marca 2010, godz. 19:00
rozwiń zwiń