REKLAMA

Polski James Dean - życie Marka Hłaski

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2014 20:00
W dniu 80. rocznicy urodzin Marka Hłaski w "Sezonie na Dwójkę" spotkamy się z Andrzejem Czyżewskim, bratem ciotecznym pisarza, autorem jego biografii pt. "Piękny dwudziestoletni. Biografia Marka Hłaski".
Marek Hłasko
Marek HłaskoFoto: PAP/Motte

Marek Hłasko urodził się 14 stycznia 1934 r. w Warszawie, zmarł zaś w Wiesbaden w 1969 r. Uważany jest za jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy XX wieku. Literacko porównywany do Ernesta Hemingwaya, pozostawił po sobie przede wszystkim legendę kultowego twórcy Polski Ludowej, "polskiego Jamesa Deana".

Marek Hłasko w Radiach Wolności>>>
Debiutował w latach 50. Gdy w 1956 r. ukazał się zbiór jego opowiadań "Pierwszy krok w chmurach", Hłasko znalazł się na szczycie popularności. Gdy jednak w 1958 r. wyjechał z Polski na zaproszenie Instytutu Literackiego, okrzyknięto go zdrajcą i uniemożliwiono powrót do kraju. Mieszkał w zachodniej Europie, Izraelu oraz USA. Na emigracji napisał m.in. swoją słynną fabularyzowaną autobiografię - "Piękni dwudziestoletni" (1966).

14 stycznia - dzień z Markiem Hłaską w Dwójce>>>

"Ostatnich kilka lat znacznie wzbogaciło wiedzę o losach życia Marka Hłaski. Udało się dotrzeć do nieznanych przedtem materiałów. Starałem się, przygotowując kolejne wydanie, uzupełnić je o wszystko to, co dotychczas nie było znane. O to, co rozszerza wiedzę o życiu pisarza. Wydanie to jest też znacznie rozszerzone w stosunku do poprzednich, wzbogacone o dużą ilość ilustracji – fotografii i reprodukcji dokumentów" - pisał o trzecim wydaniu biografii swojego kuzyna Andrzej Czyżewski, z którym porozmawiamy w "Sezonie na Dwójkę".

Na audycję zaprasza Dorota Gacek.

14 stycznia (wtorek), godz. 18.00-19.00

Czytaj także

"Pisanie jest rzeczą bardziej intymną od łóżka"

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2012 15:50
Marek Hłasko – pisarz otoczony legendą – miał biografię, która może zadziwić, a nawet szokować. Polski James Dean, jak go zwano, był jednak tak naprawdę kimś więcej niż tylko buntownikiem i prowokatorem. W Dwójce czytamy jego szczególne wspomnienia: "Pięknych dwudziestoletnich".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radiowozy z bananami... Da się jeszcze usłyszeć warszawiaka?

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2013 19:50
- Hłasko opisywał rozróby w warszawskich knajpach. Pisał, że portier dzwonił na ówczesną milicję i krzyczał: "Dwa radiowozy z bananami!". Banany to w gwarze warszawskiej były milicyjne pałki - opowiadał Radosław Pawelec w Dwójce.
rozwiń zwiń