X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Redundancja - czyli rzecz o potrzebie masła maślanego w języku

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2014 19:00
- Redundancja zapewnia precyzję. Dlatego w tekstach urzędowych pojawia się wyrażenie "miasto stołeczne Warszawa" - o urokach "świętej Dundzi", jak językoznawcy nazywają redundancję, rozmawiali Agata Hącia i prof. Radosław Pawelec.
Audio
  • Redundancja - czyli rzecz o potrzebie masła maślanego w języku (Nasz język współczesny/Dwójka)
Redundancja - czyli rzecz o potrzebie masła maślanego w języku
Foto: Glow Images/East News

O zjawisku redundancji mówimy wtedy, gdy komunikat zawiera więcej informacji, niż jest to niezbędne do przekazania jego treści. Przykładami takiej nadmiarowości są wyrażenia: "spadać w dół", "cofnąć się do tyłu" czy "miesiąc lipiec". Posługiwanie się tego typu sformułowaniami z reguły uważane jest za niezręczność językową. Istnieje jednak duża liczba przypadków, w których redundancja odgrywa bardzo ważną i pozytywną rolę.

- W języku mówionym często się powtarzamy, wracamy do tematu, mówimy to samo inaczej. Gdyby to zapisać, redundancja okazałaby się nieznośna. Jednak w sytuacji rozmowy zjawisko powtarzania tej samej treści umożliwia nam skuteczniejszą komunikację - zwracał uwagę prof. Radosław Pawelec.

Jako pozytywny przykład redundancji gość Małgorzaty Tułowieckiej podawał sytuację, w której policjant przekazuje numery rejestracyjne samochodu litera po literze, odwołując się do imion, np. „W jak Wiesław”. - Gdyby podał same litery, byłaby większa szansa na pomyłkę. Wyższa redundancja sprawia, że dany komunikat jest mniej narażony na zniekształcenie.

Czasem po redundancję sięgamy też, żeby podkreślić jakiś stan, lub określić jego stopień, np. "straszne nieszczęście" lub "ciężka harówka". Utarła się ona też w pewnych zwrotach. Choć wiadomo, że szczekają tylko psy, nie pomija się ich w zdaniu "psy szczekały we wsi". - Nikogo też nie drażni stwierdzenie, że "ptaki wykluwają się z jaj", podczas gdy wykluwać się można tylko z jaj - zwracała uwagę językoznawczyni Agata Hącia.

Więcej o urokach redundancji i kłopotach wynikających z tego zjawiska - w nagraniu audycji z cyklu "Nasz język współczesny" ("Sezon na Dwójkę")

Audycję przygotowała Małgorzata Tułowiecka.

bch

Zobacz więcej na temat: język polski
Komentarze1
aby dodać komentarz
mikolaj2014-05-05 20:16 Zgłoś
Odsłuchałem audycji z pewnym opóźnieniem. Chciałbym Państwu bardzo podziękować za wspaniały program o języku, program, w którym sympatyczni, pogodni i inteligentni rozmówcy w przystępnej formie przedstawiają słuchaczom ciekawe, ważne, i niekoniecznie najłatwiejsze zagadnienia językowe. Słuchanie Państwa rozmów to prawdziwa radość i duża przyjemność.

Czytaj także

Jakie jest najdawniejsze słowo?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2013 10:00
O archaizmach, słowach, które nazywają przeszłość, świat rzeczy zapomnianych – rozmawialiśmy w językowym "Sezonie na Dwójkę".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co mają wspólnego "dywagacje" z "wagarami"?

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2014 12:00
Czy możemy powiedzieć, że placek jest "bilateralny"? Czym jest "trybuszon"? Jakie są właściwe znaczenia słów "oportunista" i "resentymenty"? O trudnych wyrazach rozmawialiśmy w audycji z cyklu "Nasz język współczesny".
rozwiń zwiń