Monte Cassino - piekło dziesięciu armii

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2014 22:15
Wśród walczących byli Polacy. Czy wojna mogła trwać krócej o rok, oszczędzając życie prawie 800 tysiącom ofiar, gdyby nie kampania włoska, a w niej bitwa o Monte Cassino? O tym porozmawiamy we wtorkowym "Sezonie na Dwójkę".
Polacy pod Monte Cassino
Polacy pod Monte Cassino Foto: Wikipedia/domena publiczna

Atak rozpoczął się 12 maja o pierwszej w nocy poprzedzony aliancką nawałą artyleryjską. Nad ranem, 18 maja, na gruzach klasztoru zauważono białą flagę. Siły niemieckie wiązały aliantów pod Monte Cassino przez prawie pięć miesięcy.

Gośćmi "Sezonu na Dwójkę" będą: Peter Caddick-Adams, autor książki "Monte Cassino. Dziesięć armii, jedno zwycięstwo", prof. Janusz Zuziak, historyk wojskowości z Akademii Obrony Narodowej oraz prof. Zbigniew Wawer, historyk z Politechniki Koszalińskiej.

Zaprasza Hanna Maria Giza.

13 maja (wtorek), godz. 18.00-19.00

mc

Czytaj także

Wanda Traczyk-Stawska o "Powstaniu Warszawskim": operatorzy trochę mi przeszkadzali

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2014 18:00
– Bałam się, że zostaną postrzeleni. Byli niezwykle odważni i włazili na linię ognia – mówiła Wanda Traczyk-Stawska, pseudonim "Pączek", łączniczka i strzelec, którą możemy zobaczyć w filmie "Powstanie Warszawskie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Monte Cassino - Włosi mają o polskich żołnierzach tylko dobre wspomnienia

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2014 17:00
– Po latach zapomnienia i zacierania śladów Armii Andersa we Włoszech obserwujemy dziś coraz więcej oddolnych ruchów, dzięki którym pamięć o 2. Korpusie odżywa – mówił w Dwójce Wojciech Ponikiewski, ambasador RP w Rzymie.
rozwiń zwiń