Baśnie o łaskawej śmierci

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2010 18:06
Profesor Zbigniew Mikołejko o oswajaniu zjawiska śmierci zapisanym w podaniach, legendach i mitach.
Audio

- Śmierć w baśniach bywa okrutna i drastyczna, ale też łaskawa i wyzwalająca, a nawet śmieszna - zauważają na antenie Dwójki Michał Montowski oraz jego gość Zbigniew Mikołejko. Jak odległe i zarazem bliskie są nam te wyobrażania, przekonuje kilka autentycznych baśni polskich, rumuńskich, węgierskich czy gruzińskich, przytoczonych w studiu, jak też przez telefonujących słuchaczy. Przewodnim tematem rozmowy było bowiem oswajanie zjawiska śmierci opisane w tekstach, które powstały jeszcze przed "odczarowaniem świata" (Max Weber). - W naszej tradycji kulturowej logos (umysł) okaleczył mitos (opowieść)  - zauważa profesor Mikołejko.

Ogromny wpływ na nasz sposób doświadczania śmierci wywarło oczywiście chrzrześcijaństwo, które z jednej strony dało obietnicę wyzwolenia, z drugiej jednak - wzmogło grozę umierania. Co ciekawe, słowiańska kultura ludowa przez wiele stuleci pielęgnowała "bezpieczniejszą", kołową wizję czasu. Nie przez przypadek motyw "tańca śmierci" rozwinął się w polskiej sztuce dopiero w XVII wieku, w średniowieczu i renesansie pozostając toposem marginalnym.

Jak zwykle, rozmowa o baśniach zeszła w końcu na Hansa Christiana Andersena oraz - co ciekawsze - Zoriana Dołęgę Chodakowskiego. Ale to już temat na zupełnie inny "Sezon na Dwójkę"...

Aby posłuchać audycji, kliknij "Baśnie o łaskawej śmierci" w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie.

Czytaj także

Sezon na Dwójkę: Inny czas. Kairos i Chronos

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2010 14:31
15 stycznia 2010, godz. 18:00
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sezon na Dwójkę: O portrecie współczesności wobec dobra i zła

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2010 00:37
2 marca 2010, godz. 18:00
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śmierć to nie koniec

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2010 08:00
Stojąc przed grobami naszych bliskich czujemy z nimi więź. Dzień Wszystkich Świętych jest specyficznym polskim doświadczeniem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fiesta ze śmiercią – świat zmarłych w Meksyku

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2010 10:40
Raz w roku Meksykanie chodzą na cmentarz z telewizorem, by mecze piłkarskie obejrzeć z duszami zmarłych przodków.
rozwiń zwiń